"Моја мама лежала је на земљи без обуће... чуло се само вриштање" Ово су потресни детаљи трагедије која је дотакла цели свет
Напад аутомобилом у Кини у којем је погинуло 35 људи изазвао је питања о недавном таласу јавног насиља, док званичници настављају да цензуришу расправу о инциденту.
На друштвеним мрежама многи расправљају о друштвеном феномену "освете друштву", где појединци делују из личних незадовољстава нападајући странце.
Полиција је саопштила да је возач који је у понедељак увече улетео у гомилу људи испред спортског центра у јужном граду Џухају поступио из несреће због нагодбе о разводу.
Иако се верује да је то најсмртоноснији познати акт насиља у последњих неколико деценија, то је уједно и последњи у низу напада у протеклим месецима, пише BBC.
Усред националног негодовања због инцидента у Џухају, председник Си Ђинпинг је обећао "строгу казну" за починиоца. Полиција је саопштила да је 62-годишњи возач, који је ухапшен, у коми због саморањавања.
На кинеским платформама друштвених мрежа, многи су изразили шок због његових поступака и питали да ли је то симптом дубљих друштвених проблема.
- Како можете да се осветите друштву јер вам породични живот не иде добро? Одузели сте животе толиког броја невиних људи, хоћете ли икада имати мир - гласи један од коментара на Weibo.
Многи коментари, објаве и чланци о овом инциденту цензурисани су, док званичници ограничавају расправу о ономе што се чини као политички осетљива тема.
Ипак, на друштвеним мрежама појавиле су се исповести породица које су у овом инциденту остали без најмилијих.
Једна особа је рекла да је породични пријатељ убијен у нападу када је ишао на вечерњи тренинг са групом.
Друга особа је написала да су њени родитељи били на терену када је ауто улетео у масу.
- Мој отац је трчао по унутрашњој стази, док је ауто неколико пута обишао спољну стазу, неселективно гађајући све. Хаос је настао када је аутомобил налетео на гомилу - музика је гласно трештала, пригушујући вриштање оних позади - написала је та особа.
Како је рекла, њен отац је тада пронашао њену мајку како лежи на земљи, без обуће. Дао јој је вештачко дисање, након чега је пребачена у болницу у тешком стању.
- Има повреду главе и унутрашњих органа, тешко крварење и бројне фрактуре. Обријали су јој главу како би је оперисали. Отац је пристао на операцију иако су прогнозе биле страшне - написала је она.
Додала је да је стање њене мајке и даље тешко и да се бори за живот.
Било је и људи који су оптужили кинеске медије да су "једва извештавали" о инциденту док су више извештавали о високопрофилном војном аеромитингу који се у исто време одржавао у Џухају.
- У очима оних на власти, авиони су важнији од људских живота - написала је једна особа.
Они су такође критиковали недостатак информација у сатима након инцидента.
- До 10 сати након што се то догодило није било статистике о настрадалима, није било изјава полиције - рекао је један од њих.
Србија Данас/BBC