СВЕТСКИ РАТ ПРЕД ВРАТИМА, АЛИ НЕ ЗБОГ РУСИЈЕ? Аустралија се убрзано НАОРУЖАВА због Кине
Аустралија је одобрила надоградњу пројектила у вредности од 2,6 милијарди долара како би се супротставила Кини
Аустралија ће потрошити 2,6 милијарди долара (3,5 милијарди аустралијских долара) на надоградњу својих одбрамбених пројектила јер безбедносно окружење у азијско-пацифичком региону постаје све изазовније због кинеске асертивности, рекао је у уторак министар одбране те земље.
План, који ће значајно повећати домет ракета на аустралијским ратним бродовима и ратним авионима, долази пошто је Аустралија рекла да ће учествовати у развоју хиперсоничних пројектила са Сједињеним Државама и Уједињеним Краљевством у оквиру споразума АУКУС који су три земље потписале прошле године за изградњу подморница на нуклеарни погон за Канберу.
"РУСИЈА САСТАВНИ ДЕО ЕВРОПСКЕ БЕЗБЕДНОСНЕ СТРУКТУРЕ" Орбан загрмео у Бечу - приморани су да воде овакву политику
ЕКСПЛОЗИЈА У ЏАМИЈИ! Непознати нападач бацио бомбу (ВИДЕО)
ДА ЛИ ЈЕ КАТАСТРОФА НА ПОМОЛУ? Европска Унија се спрема за хемијска, биолошка и нуклеарна сценарија
- Када видите шта се дешава у Украјини, када видите какав потенцијал постоји за сукоб у Индо-Пацифику, то је за нас сада веома реално и морамо бити реални како ћемо спречити било какав чин агресије и да помогнемо у очувању мира у нашем региону - рекао је министар одбране Питер Датон о ракетама морнарице и ваздухопловства у интервјуу за Скај њуз у уторак.
У саопштењу Датонове канцеларије каже се да ће Канбера убрзати набавку заједничке ракете ваздух-земља (JASSM) проширеног домета за употребу на својим борбеним авионима Ф/А-18 и евентуално Ф-35А, Навал Стрике Missile за његове фрегате и разараче, и поморске мине за заштиту својих лука и поморских прилаза.
Очекује се да ће нове ракете бити оперативне до 2024. године, наводи се у саопштењу Министарства одбране.
Са JASSM проширеним дометом, крстарећом ракетом са ваздушним лансирањем коју су дизајнирали САД са прикривеним карактеристикама и способношћу да коригује курс током лета, аустралијски ратни авиони би могли да гађају циљеве на домету од 900 километара (560 миља), Dutton наводи се у саопштењу.
У међувремену, норвешко дизајнирана Навал Стрике Missile је маневарско оружје за слетање по мору које може да погоди циљеве са домета од 185 километара (115 миља) - што је више него двоструко више од тренутног домета ракета на аустралијским бродовима, наводи се у саопштењу.
- Наш АДФ (аустралијске одбрамбене снаге) мора бити у стању да држи потенцијалне противничке снаге и инфраструктуру у опасности са веће удаљености - рекао је Датон.
Оба користи америчка војска, а Датон је рекао да би њихова интеграција у аустралијске снаге помогла да пројектил Канбера допринесе коалиционим операцијама на Пацифику.
У страху због Кине
Аустралијски министар одбране рекао је да је повећање кинеске војне активности у Индо-Пацифику подстицај за унапређени ракетни програм Канбере.
- Искрено, веома смо забринути због кинеске милитаризације острва у Јужном кинеском мору и повећаног присуства кинеске морнарице у близини јапанских вода у Источном кинеском мору - рекао је Датон за Скај њуз.
- Не желимо да видимо било какво малтретирање од стране Кине, не желимо да видимо било какву агресију на Тајван - рекао је он, говорећи о острву под демократском владавином за које Кина тврди да је своју суверену територију и која је обећала да ће повратити контролу над њим.
Датон је прошлог месеца критиковао нацрт кинеског безбедносног споразума са Соломоновим острвима, североисточно од Аустралије у Коралном мору, јер отвара могућност да Пекинг прошири своје војно присуство у региону. Соломонска Острва су негирала да би било какав договор довео до тамошње кинеске војне базе.
Кинеско министарство спољних послова је у среду саопштило да су Канбера и њени партнери у Лондону и Вашингтону ти који подстичу тензије у региону.
- Трилатерално безбедносно партнерство између Сједињених Држава и Аустралије је стари трик англосаксонске клике, који не може да елиминише хладноратовски менталитет и блоковску политику, изазивајући војну конфронтацију и бацајући ножеве на друге - рекао је портпарол Ванг Венбин.
Хиперсоничне ракете
Ванг је посебно реаговао на најаву Аустралије у уторак да ће помоћи у развоју хиперсоничних пројектила и подводних дронова у сарадњи са САД и Великом Британијом.
Ванг је рекао да Аустралија и њени партнери интензивирају трку у наоружању у региону, додајући да су азијско-пацифичке земље у стању приправности.
Хиперсоничне ракете су оружје које може да лети пет пута брже од брзине звука. Док скоро све балистичке ракете достижу ту брзину или више, најновији хиперсонични и они у развоју су маневарски и способни да избегну одбрамбене системе ракета.
Кина, Русија, Северна Кореја и Сједињене Државе тврде да су тестирале ову нову врсту хиперсоничних пројектила.
Саопштење АУКУС-а
У саопштењу АУКУС-а није дат никакав временски оквир или појединости о развоју пројектила. Али за подводне беспилотне летелице, речено је да ће испитивања доћи у блиској будућности.
- Наше нације сарађују на аутономним подводним возилима, која ће бити значајан мултипликатор снага за наше поморске снаге. Почетна испитивања и експериментисање ове способности планирају се за 2023. годину - наводи се у заједничкој изјави аустралијског премијера Скота Морисона, премијера Велике Британије Бориса Џонсона и америчког председника Бајдена.
У тој изјави, лидери АУКУС-а су истакли да актуелни рат у Украјини наглашава важност њиховог партнерства.
- Лидери су поново потврдили своју посвећеност слободном и отвореном Индо-Пацифику, и шире, међународном систему који поштује људска права, владавину закона и мирно решавање спорова без принуде. посвећеност чији је значај само растао као одговор на рат Русије и Украјине - наводи се у саопштењу.
Поред хиперсоничних и подводних дронова, АУКУС је приметио да лидери напредују у плану опремања аустралијске морнарице подморницама на нуклеарни погон, укључујући трансфер технологије у Канберу, развој радне снаге за изградњу подморница у Аустралији и успостављање базе за њих.
Није дат рок за евентуалну испоруку подморница, уз саопштење да је план да се Аустралији обезбеде "што је пре могуће".