На помолу споразум о слободној трговини између САД и В. Британије: ТРАМП ПОСТАВЉА УСЛОВЕ! (ФОТО)
Током јучерашњег дана у склопу Г7 самита британски премијер Борис Џонсон и амерички председник Доналд Трамп разговарали су о могућности склапања споразума о слободној трговини између САД-а и Британије након што Британија изађе из Европске уније
Током јучерашњег дана у склопу Г7 самита британски премијер Борис Џонсон и амерички председник Доналд Трамп разговарали су о могућности склапања споразума о слободној трговини између САД-а и Британије након што Британија изађе из Европске уније (што би требало бити 31. октобра ове године). Но, иако Џонсон у том споразуму види "решење" за потенцијални "хард Брегзит", јуче је након састанка с Трампом ипак упозорио како је очито да ће САД бити "тежак преговарач" те како не треба журити с преговорима.
Дакако, Брегзит је једна од главних тема актуелног Г7 самита у Француској. Трамп јеЏонсону за време сусрета обећао "велики трговински споразум", али дао је до знања да је исти могућ само уколико Британија изађе из ЕУ на начин да не остане економски везана с Бриселом некаквим додатним (бракоразводним) споразумом.
Трагедија у Средоземном мору: СРУШИО СЕ АВИОН ШПАНСКОГ РАТНОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА!
ОДЛИЧНО РЕШЕЊЕ У овом граду ГРАДСКИ ПРЕВОЗ можете да платите ПЛАСТИЧНИМ ФЛАШАМА (ВИДЕО)
КАКО "ТАТА" КАЖЕ: Макрон питао Трампа да ли може да се види са Зарифом на Самиту Г7!
Биће то поприлично тешка одлука за Британију, што Џонсону постаје јасније. Истакао је јуче у разговору с новинарима како би отварање америчког тржишта била велика прилика за британске компаније, но у исто време упозорио је како би у том случају САД морао смањити своје "протекционистичке" политике.
- Они желе тај споразум у року од године дана. Волео бих и ја, али то је јако кратак рок - поручио је британски премијер.
С друге стране Трамп је поручио како с Британијом жели потписати "врло велик трговински споразум", али постоји услов.
- Желимо врло велик трговински споразум, већи него што смо икад имали до сад, чим се Британија ријеши ЕУ "сидра" око свог глежња - поручио је амерички председник.
Џонсону и целој Британији мора бити јасно с киме преговарају. Трамп није идеолог трансатлантизма и тзв. "специјалног односа" између Вашингтона и Лондона. Ако је Трамп у ичем доследан, што није честа појава, онда је то свакако у његовој "Америка на првом месту" политици - што би му, уз све мане, могло осигурати још један мандат идуће године.
Све то зна Џонсон чије је повремено изигравање "кловна" у сврху његовог популистичког шарма (како за кога), но он разуме актуелну ситуацију јако добро па је тако одмах јуче Трампу за време сусрета поручио како се Британија оштро противи отварању свог јавног здравства америчким компанијама. Такође је поручио како у склопу било каквог трговинског споразума не сме бити смањења британског стандарда по питању заштите и добробити животиња (закон који се односи на третман животиња у пољопривреди, лову, медицинском тестирању итд.). Не истиче Џонсон ове ставке без везе, јасно му је да Трамп већ има у својој глави "зацртан" оквир споразума о слободној трговини с Британијом, споразума који ће свакако инсистирати да Британија смањи бројне регулације како би америчке компаније могле лакше ући и остварити профит. Подсетимо, Европска унија има поприлично строге законе када је реч о увозу хране.
- Следе тешки преговори - рекао је Џонсон након састанка с Трампом. О чему су све тачно разговарали није познато, но чини се како се Борисов тон помало променио јер пре свега неколико дана тврдио је како се Британија уопште не мора бојати тзв. "хард Брегзита" пошто увек може рачунати на свог великог прекоокеанског савезника, САД.
Сама природа споразума о слободној трговини готово никада не иде подједнако "на руку" свим потписницима. По некога ће бити боље, по некога горе, а Британија дефинитивно није у ситуацији да може САД-у диктирати услове споразума, штовише, ако 31. октобра заиста "испадну" из Европске уније без икаквог споразума - што је сваким даном све извеснији сценарио - мораће доћи пред Трампа "на коленима" тражећи спас, а то је ситуација коју Трумп обожава!
Састанак је коментарисао и Трамп истичући како је Борис "прави човек за спровођење Брегзита". Итекако, не чуди да је Трамп био фрустриран бившом британском премијерком Терезом Mey јер је њој трговински споразум са САД-ом била далека опција Б те је настојала под сваку цену постићи споразум с ЕУ-ом, и то споразум на темељу којег би се Брегзит заправо једва и осетио.
Након састанка Трамп-Џонсон објављена је заједничка службена изјава у којој се наводи: "Покренуће се радна група за специјални економски однос (SREWG) с циљем развоја тржишно оријентисаних принципа раста и билатералне сарадње везано уз модерну економију 21. века".
На путу за француски Бијариц, Џонсон је у разговору с новинарима поручио како је "врло, врло забринут" због трговинског рата између САД-а и Кине (који поновно ескалира ових дана) те како ће о томе разговарати с Трампом. Касније су Трампа питали осећа ли притисак од стране других лидера да прекине политику економске конфронтације према Пекингу на шта је рекао: "Не, уопште не". Вероватно и јесте тако - сви би наводно нешто "рекли" Трампу, али на крају нико не спомиње ништа.
Џонсон је пак искрено забринут, а није једини, због трговинског рата Вашингтон-Пекинг, истичући како исти може довести до слабљења глобалне економије. "Ја желим видети отварање глобалне трговине. Желим видети смањење напетости као и укидање тарифа", рекао је Џонсон - но, то је поручио док је сам разговарао с новинарима, за време пак заједничке новинске конференције с америчким председником тон му се сасвим променио - "Желим овом приликом честитати председнику Трампу на свему што америчка економија постиже. Фантастично је то видети!", рекао јеЏонсон. Да, додао је како уместо "трговинског рата преферира трговински мир" те како је Британија "масивно профитирала кроз 200 година слободне трговине", али неке оштрије критике Трампа - пред Трампом - се не изговарају.
Џонсон је пак пред почетак Г7 самита био код француског председника Макрона у Јелисејској палати у четвртак. Након састанка, на којем је француски председник утврдио да више нема довољно времена за стварање некаквог новог споразума између Британије и ЕУ, односно поручивши Џонсону да може једино прихватити оно што је тренутно на столу - Макрон је такође у разговору с новинарима Британији послао једно упозорење, може се чак рећи и врло мудро упозорење - "Брегзит се неће моћи надоместити трговинским споразумом са САД-ом. Чак и да је реч о стратешком избору цена ће бити да ће Британија постати амерички вазал. Сматрам како то није исход који Борис Џонсон жели, као ни народ Британије", рекао је Макрон.
Вероватно не жели (иако - ко зна?), али да се то у завршници може Британији догодити, може. Колико год се Британија уфала у "најпосебнији од посебних" односа, чињеница је да на крају дана САД све своје савезнике третира у неку руку као вазале - такав однос био је на снази и пре доласка Трампа, но тада је дипломатски језик био знатно углађенији и такве ствари се нису износиле јавно. Трамп пак често нема длаке на језику и неки су посве шокирани његовим изјавама и третману америчких савезника, али то је један те исти третман који је већ деценијама на снази, разлика је само у томе што Трамп каже оно што други мисле.
ПРЕДСЕДНИК БРАЗИЛА НАПАО МАКРОНА: Болсонаро извређао Брижит Макрон, а његов министар француског лидера назвао кретеном! (ВИДЕО)
ОТКЛОЊЕНА ВЕЛИКА НЕПРАВДА: Велики помак за права жена у Ирану (ВИДЕО)
Пожар из Амазоније гута и Боливију: Ватрена стихија се УДВОСТРУЧИЛА, спржила шуме и саване! (ВИДЕО/ФОТО)
Када пак говоримо о економији ту постоји конкретна разлика између њега и (подоста) претходних америчких администрација. Његов протекционизам и његово обожавање тарифа нико у свету неће подржати из јасног разлога - јер нико од такве америчке економске политике неће профитирати, али ако ће профитирати сама Америка, Трампу је то довољно (а и милионима његових гласача).
Добар део света сада је већ ушао у фазу калкулисања по питању чекају ли нас још 5 година или 1 година Трампа. И Борис има то на памети зато и каже да радије не би "журио" с преговорима око трговинског споразума. Но, Трампу се итекако жури - он свакако жели да све буде готово и имплементирано у року од године дана, таман пред идуће америчке председничке изборе, како би америчким компанијама славодобитно поручио: "Ево вам Британије!"
ПРОНАЂЕНО РЕШЕЊЕ ЗА ПРОБЛЕМ ЗАВИСНОСТИ: Ево како да тињеџери престану да конзумирају АЛКОХОЛ И ЦИГАРЕТЕ (ВИДЕО)