ЈЕРМЕНИ БЛОКИРАЛИ ПУТ ПАШИЊАНУ: Драма се одиграва на граници са Азербејџаном! (ВИДЕО)
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра
Група становника јерменске Сјунишке области, која се граничи са Азербејџаном, организовало је протест покушавајући да спречи да тамо стигне премијер Никол Пашињан, јавио је јерменски портал "Њуз" који преноси дешавања са лица места уживо.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Корона нема намеру да стане, број оболелих у свету премашио 77 милиона
КОРОНА БУКТИ У НЕМАЧКОЈ: Преминуло још 226 људи, регистровано близу 17.000 оболелих у једном дану
СТИЖУ ДОЛАРИ! Амерички Сенат је припремио ОГРОМНУ новчану помоћ за отклањање последица коронавируса
Како портал наводи, рано јутрос група становника Сјуника отишла је до улаза у област, такозвану "Сјунишку капију", како би зауставила возила у Пашињановој пратњи, али су им припадници полиције препречили пут.
- Наша је одлука да стигнемо до Сјунишке капије како не бисмо дозволили Пашињану да уђе у Сјуник - рекао је један од демонстраната.
Становници пограничних насеља ове области сматрају да размештање нових војних пунктова азербејџанске војске у складу са трилатералним споразумом о примирју у Карабаху угрожава њихову безбедност.
Они блокирају улице тражећи да заштиту у процесу демаркације јерменско-азербејџанске границе. Раније је Пашињан најавио да ће отпутовати у област Сјуник – у градове Мегри, Капан, Горис и Сисијан.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху.
Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом. Документ потписан 10. новембра представља четврти покушај постизања стабилне деескалације.
Претходна три била су неуспешна.
Више вести о Нагорно-Карабаху, прочитајте ОВДЕ.