НАЈМОЋНИЈЕ ОРУЖЈЕ данашњице добија наследника: Дуго 34 метра, широко три, може да сравни Француску
У историји човечанства није постојало ништа разорније
Руско Министарство одбране планира да у скорије време започне утилизацију најтеже интерконтиненталне балистичке ракете „Војвода“, коју због њене разорне моћи на Западу називају „Сатана“. „Војводу“ ће заменити још моћнија ракета „Сармат“, која може да сравни са земљом територију величине Француске или Тексаса.
Прочитајте и:
„Војвода“ је тренутно најмоћнија ракета данашњице, али јој радни век истиче. Већ дуго је у служби – прво совјетске, а касније и руске армије. Ракета дуга 34 метра, пречника три метра, пројектована је седамдесетих година прошлог века, а на служби у руској армији је од осамдесетих година прошлог века.
„Време пролази, технологије напредују, а тај систем застарева. Њен животни век истиче и ми ћемо ускоро почети да утилизујемо ту ракету“, изјавио је заменик руског министра одбране Јуриј Борисов.
За „Војводу“ се говорило да у историји човечанства није постојало толико моћно оружје, а да би дочарали њену разорну снагу поредили су је с нуклеарном бомбом баченом на Хирошиму.
Јефтина вотка и доњи веш, бацање отпада на балтичке земље: Путинови противкандидати и њихова обећања
Бомба бачена на Хирошиму имала је снагу од 15 килотона, а њена експлозија убила је 70.000 људи. Једна ракета Р-36М2 „Војвода“ носи до десет бојевих блокова од којих сваки има снагу од 750 килотона.
У Министарству одбране су саопштили да ће чувеног „Војводу“ заменити интерконтинентална балистичка пројектил „Сармат“, кога на Западу називају „Сатана 2“ или „оружјем Судњег дана“.
У замену за ’Војводу‘ ми смо развили нови производ са несумњиво побољшаним карактеристикама и почетном тежином од преко 200 тона, повећаним енергетским могућностима, што омогућава практичну употребу ове ракете из било ког правца. Може да лети и преко Северног и Јужног пола због чињенице да је значајно повећан домет у односу на ’Војводу‘“, рекао је Борисов.
Што се тиче спремности новог комплекса, све практичне, научно-техничке и производне фазе су већ завршене, додао је Борисов.
Ракета „Сармат“ може бити опремљена хиперсоничним блоковима, што практично значи да је готово не може пресрести ниједан противракетни систем.
У Министарству одбране су такође рекли и о главној предности ракете „Сармат“ над „Војводом“.
„Највећи изазов је, наравно, обарати балистичку ракету на старту, када се она налази на активном делу лета. Тај активни део је код ракете ’Сармат‘ значајно мањи него код ’Војводе“. Управо то чини нову интерконтиненталну балистичку ракету мање рањивом“, навео је Борисов.
Експерти кажу да је за Русију веома важно што ће „Сармат“ бити потпуно домаћи производ. Украјинска криза наметнула је, наиме, руској ракетној индустрији такво решење. Ракета „војвода” својевремено је прављен у сарадњи са украјинским конструкторским бироом „Јужно“, а сада ће Руси сами поризводити све потребне делове.
Путин одбрусио новинару: "Прво себи разјасни неке ствари, па тек онда можемо да причамо"
„Један од разлога је тај што морамо да се ослонимо на своје снаге и што је дошло време да започнемо производњу неких делова за ракете, с обзиром да раније на територији наше земље није било производње која се тиме бави. Обнављати производњу нема смисла, јер то би значило улагање новца у делове, који више нису савремени“, рекао је за Спутњик војни експерт, пуковник Виктор Мураховски.
Председник Русије Владимир Путин је приликом обраћања Федералној скупштини рекао да ће ракетни систем „Сармат“ бити опремљен широким спектром нуклеарне муниције велике снаге, укључујући и хиперсоничне, а такође и најнапреднијим системима противракетне одбране.
У Москви наводе да ће руска војска у најскорије време добити неколико предсеријских интерконтиненталних балистичких ракета „Сармат“.
Опремање ракетних јединица за стратешке намене планирано је у оквиру државног програма за наоружање 2018–2027. године.
Медији пишу да ће се пројектил кретати брзином од седам километара у секунди, а креиран је тако да може да надмудри антиракетне штитове.
Нови „Сармат“ може да понесе бојне главе од 40 мегатона, 2.000 пута јаче од атомске бомбе бачене на Хирошиму и Нагасаки 1945. године.