ДА ЛИ ЗНАТЕ ГДЕ СЕ НАЛАЗИ НАЈВЕЋИ ЛАВИРИНТ НА СВЕТУ? Уметничко дело саткано од чудесне биљке (ФОТО)
Направљен је по замисли Франка Мариа Ричија - издавача, библиофила и колекционара уметничких дела давне 1980. године
Лабринто della Масон, највећи лавиринт на свету направљен од бамбуса, за многе посетиоце представља живу уметност на отвореном. Налази се у Италији, у близини Парме и простире на готово 20 хектара.
Ове среде се игра меч године, а није у Лиги шампиона!
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) Тигар напао људе у Индији! Велика звер скочила на човека и бацила га у дубоку рупу
На парцели која чини лавиринт расту различите врсте бамбуса, што га чини јединственим у поређењу са другим лавиринтима од живих ограда.
Направљен је по замисли Франка Мариа Ричија - издавача, библиофила и колекционара уметничких дела давне 1980. године.
У самом лавиринту налази се више од 20 врста бамбуса који заједно расту како би створили високе зидове који чине његов звездасти облик. Ричи је одлучио да лавиринт буде у облику осмокраке звезде, јер су тако прављени градови-тврђаве. Такође, лавиринт представља одавање почасти бамбусима који у стварају зен атмосферу и граде у исто време и снажну и савитљиву структуру.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) УПУЦАО МАЈКУ НАОЧИГЛЕД ДВОЈЕ ДЕЦЕ: Камере снимиле СТРАВИЧАН ЗЛОЧИН усред бела дана
КАО У СРЕДЊЕМ ВЕКУ: Пракса "провере невиности" и даље постоји у 20 земаља, изненадиће вас ко је све на списку
Лабринто della Масон направљен је у традиционалном римском стилу, али садржи неке од Ричијевих заштитних знакова, попут неочекиваних ћорсокака и раскрсница које само изгледају као да воде до излаза, али заправо збуњују посетиоце. Неке уличице изграђене у лавиринту су заправо слепе улице, па да они који њима ходају не знају на шта ће наићи - било да је то зид или раскрсница која води у више смерова.
Поред тога, у унутрашњости лавиринта смештено је укупно 3.000 квадратних метара тунела, што значи да постоји пуно рута којима се може ходати, али то, наравно, не значи да је свака од њих она права која води ка излазу.
Бамбус који се користи у лавиринту има потенцијал да нарасте до пет метара, чинећи да овај лавиринт изгледа више као катедрала слична лавиринту него као стварни лавиринт. Поред тога, сам бамбус је предиван за животну средину јер не садржи штеточине и болести и чини чуда када је у питању апсорпција угљен-диоксида из атмосфере.
Са око 25 различитих врста биљака бамбуса, односно 125.000 стабала ове биљке које чине лавиринт, лако је схватити зашто је ово тако примамљиво место како за љубитеље ботанике, тако и за оне који обожавају да пролазе кроз лавиринте. Многе врсте бамбуса потичу из Француске.
Ричи је познати колекционар уметнина, али је такође објавио сопствену књигу под називом "Лавиринти: Уметност лавиринта". У предговору ове књиге, који је написао Умберто Еко, каже: "Ако слика лавиринта има вековну историју, то значи да су људи десетинама хиљада година били фасцинирани нечим мистичним и изазовним. Постоје многе животне ситуације у које је лако ући, али тешко изаћи; само нам се на први поглед чини да је тешко размишљати о ситуацијама у које је тешко ући, али лако изаћи."
А кад смо код уласка и изласка из овог највећег живог лавиринта на свету - ретко да неко ко уђе у њега успе брзо да изађе. Јер, навигација бамбусом се прилично разликује од навигације у лавиринтима од живе ограде. Наиме, висина бамбуса ограничава сунчеву светлост која додатно дезоријентише посетиоце, спречавајући их да се сете да ли су већ прешли једну локацију. Тако су посетиоци принуђени да добро размисле о стазама којима су раније прошли.
У лавиринту су такође смештене галерије, ресторани и пирамидална капела.