Једна европска држава остварила је највећи суфицит ове године: Државна каса пуна новца!
Оборен нови рекорд
Државна каса Немачке оборила је нови рекорд кад је суфицит новца у питању. Ове године вишак пара у односу на првобитне пројекције достићи ће чак 260 милијарди евра, што ову земљу "цементира" на позицији светског шампиона, на којој се налази већ неколико година.
Прочитајте и:
Економски експерти упозоравају да би овај тренд могао озбиљно да запрети глобалној економији, а нарочито представља проблем за националне привреде земаља зависних од увоза, пре свега, немачке робе.
Минхенски Институт за економска истраживања прогнозира да ће укупан трговински суфицит обезбедити Немачкој доминацију над Јапаном и Холандијом, које са 173, односно, 95 милијарди евра, држе друго и треће место на светској листи. Исто тако убедљиво, али на дну, задржале су се САД са дефицитом од 264 милијарде евра.
Додуше, ако се урачунају услуге које америчке банке и интернет-гиганти обављају у ЕУ, САД заправо бележе суфицит у односима са Европом.
Постоји и други проблем на који треба обратити пажњу, а то је чињеница да титула светског извозног првака Немачкој годинама доноси суфицит, али истовремено товари на леђа оштре осуде. Тако је главни економиста ММФ Морис Обстфелд недавно оптужио Берлин да "оваквим претераним плусом кумује креирању кризних ситуација и конфликата који воде протекционистичким мерама".
Шеф Беле куће Доналд Трамп има посебан пик најпре на Немачку, а затим и на Кину, Јапан и Мексико, јер ове земље, у трговини са САД скидају велики кајмак. Сличну аргументацију Трамп је "уградио" и у објашњење своје одлуке да подигне царине на челик и алуминијум из ЕУ и да запрети истим мерама кад је реч о увозу аутомобила из Европе. Због "нефер" трговине његова земља трпи мањак у каси, вели Трамп.
Осим тог економског конфликта са САД, Берлин има проблем и са европским земљама, које повећавају своје дугове да би увезле немачку робу. Према прописима Уније, наиме, чланице не смеју на дуге стазе да инкасирају спољнотрговинске суфиците веће од шест одсто свог бруто друштвеног прихода (БДП). Немачка, међутим, то правило крши годинама, па је лане овај прекршајни проценат износио безмало осам. Тамошњи медији, подсећају да у тој категорији Холандија, ипак, нема премца, јер је њен трговински суфицит чак двоструко виши од дозвољеног, односно, чини 12 одсто укупног БДП.
Фолкер Трајер, аналитичар за спољну трговину при Немачкој индустријској и трговачкој комори, сматра да је овакав плус "показатељ квалитета немачких компанија и атрактивности њихових производа у међународно тешком окружењу". Трајер одбацује тврдње да Немачка засипа свет својом робом и подсећа да је немачки капитал у многим земљама отворио на стотине хиљада радних места. Само на територији Кине, у немачким фирмама ради око милион људи, а у САД око 850.000.
Москва одговорила Трампу: Сарадња је могућа само ако председник САД зна шта жели
Немци знају не само да производе вишак већ и да троше. Тако су као туристи немачки грађани, збирно, потрошили у 2016. години на путовањима највише од свих, укупно 120 милијарди евра. Појединчано, веће трошаџије су грађани Луксембурга, Малте или Аустрије али Немаца има више, па су у коначном збиру на првом месту.
Трампов бивши адвокат признао кривицу: Подмићивао порно глумице да ћуте о вези са лидером САД?
У првом полугодишту, немачка роба извезена је у свет у укупној вредности од 662,8 милијарди евра. То је повећање од 3,9 одсто у односу на претходну годину, за шта је посебно заслужно повећање извоза у друге земље ЕУ (5,4 одсто).