НАПАДНУТА АМБАСАДА СРБИЈЕ! Улетели у зграду, избацили домара, претурали по архиви, преписци и личним документима амбасадора!
Невиђени скандал
Уобичајена је ствар да су бивше земље СФРЈ међу собом у завади, али један незапамћени дипломатски скандал у Етиопији успео је оно што ретко коме полази за руком - да уједини Србију и земље некадашње Југославије!
ПОТПУНО БЕЗБЕДНО: Ево како најлакше да заштите и вас и ваше малишане од комараца
КУЦНУО ЈЕ ЦРНИ ЧАС ЗА АВГАНИСТАНСКЕ СНАГЕ: Талибани надомак велике победе, кључни град још мало па у њиховим рукама!
РАКЕТИРАН ИЗРАЕЛ: Сирене за узбуну одјекнуле на северу, хиљаде људи у склоништима (ВИДЕО)
Званичници Етиопије упали су, кршећи међународне протоколе, у зграду амбасаде Србије у Адис Абеби, звану "Титова кућа", док је наш амбасадор Александар Ристић био на одмору у Србији јер сматрају да зграда припада њима. Али како је објекат и даље предмет сукцесије, свих шест земаља СФРЈ спојило се и захтевало да се ситуација врати у пређашње стање!
До сада незабележени инцидент у дипломатској пракси десио се, према сазнањима Блица из дипломатских кругова, 23. октобра 2020. године. Званичници Етиопије упали су ненајављено у двориште амбасаде и починили невиђени изгред.
- Уследило је избацивање домара, уз физичку силу, и улазак представника етиопске владе у саму зграду. Претурали су по архирви, преписци и личним стварима амбасадора што је чин без преседана у међународним односима и флагрантно кршење Бечке конвенције. Она прописује да није дозвољен упад у дипломатско представништво друге земље без дозволе, а да не говоримо о осталим поступцима - открива извор Блица.
Србија је одмах, као дипломатску меру протеста, спустила ниво односа на ниво отправника послова, а од тада је, како каже извор, кренула заједничка борба земаља бивше СФРЈ да објекат врати под своје.
- Амбасадор Ристић је од тог незабележеног скандала на консултацијама у Србији. Свих пет земаља Југославије тражило је да се власти Етиопије повуку, а да зграда објекта буде предмет даље сукцесије. Све државе су у фебруару ове године, преко мисије у Њујорку, послале заједничку ноту министра спољних послова Етиопије. Писали су и званичници Србије, али одговор до данас није стигао - каже он.
Овакав развој догађаја се није очекивао, наводи извор, јер је Етиопија сматрана пријатељском земљом. Ипак, дошло се у несвакидашњу ситуацију, да питање "раздора", постане тачка која спаја бившу СФРЈ. Долазимо и до очигледног питања, зашто је та зграда толико пожељна? Он каже - једна је од најлепших у центру Адис Абебе.
Цар Етиопије Хајле Селасије ју је, заједно са земљиштем, царским указом поклонио Јосипу Брозу Титу и тадашњој СФРЈ још 1959. године као својеврсни симбол пријатељства приликом Титове званичне посете.
Зграда се налази се у улици која и носи име по Јосипу Брозу Титу, а сама зграда позната је у Адис Абеби као "Титова кућа." Етиопске новине су, како каже извор, тада пренеле Титов говор, у којем се он захваљује цару на згради која је поклоњена.
- Имајући у виду да Тито није био у могућности да је користи, уступљена је и искоришћена за смештај амбасаде и резиденције амбасадора бивше СФРЈ - наводи одлично упућени извор.
Питање власништва се није постављало, а како тврди извор Блица, није било потребе за власничким листом с обзиром на то да је постојао указ цара.
- Ипак, бивша СФРЈ је током седамдесетих година покренула процедуру за упис права, власништва у јавне књиге, али етиопска страна никада није завршила процедуру. Документација је након револуције 1974. запечаћена и пажљиво чувана, а несумњиво је да се царски укази даље налази у етиопској архиви. Питање својине над објектом није отварано од 1974. до 1991. године, а после тога крећу притисци - истиче извор.
У јуну 2018. године каже извор актуелни режим Етиопије је у одговору на на ноте сукцесора слате поводом статуса власништва зграде навео да је зграда својина Етиопије.
- Раније није било проблема да се код разних јавних предузећа мења име корисничких услуга, јер је на рачунима за воду, струју и телефон стајала СФРЈ, па СРЈ, па СЦГ и напослетку Србија. То би било тешко оствариво да је само закуп зграде у питању.
Друге амбасаде које закупљују објекте не добијају рачуне на своје име. Од тада, током 2019. и 2020. тражено је исељење у кратком временском року. Једини одговор који је стигао после упада није садржао ништа ново сем ранијих, неоснованих тврдњи - објашњава извор.