НАПЕТО! Немачка протерала руске дипломате, Москва се хитно огласила, имају кеца у рукаву
Пресуда за убиство додатно уздрмала односе две земље
Немачка је донела одлуку да протера двоје руских дипломата након што је суд у Берлину на доживотну робију осудио Вадима Красикова за убиство Зелимкана Кангошвилија, и пресудио да је наређење за ликвидацију стигло из Москве.
АМЕРИЧКИ ЛОВЦИ Ф-15 СЛЕТЕЛИ НАДОМАК СРБИЈЕ: Огласио се НАТО - изводиће заједничке летове
НАЈМЛАЂА ЖРТВА МУ ЈЕ БИЛА ДЕВОЈЧИЦА (9): Сексуално се иживљавао на 100 ЛЕШЕВА, електричар добио ДОЖИВОТНУ РОБИЈУ
ИЗГУБИО БИТКУ СА КОРОНА ВИРУСОМ: Најстарији грађанин (113) преминуо од ковида
Красиков је осуђен за убиство Кангошвилија, који је ликвидиран у парку у Берлину у августу 2019. године. Ова пресуда довела је до додатног затезања немачко-руских односа.
Немачка шефица дипломатије Аналена Бербок је рекла да је суд пресудио да је "убиство извршено по наређењу државних агенција руске федерације" и да то крши немачке законе и угрожава суверенитет земље.
Руски амбасадор Сергеј Нечајев је одбацио пресуду као политички мотивисану када је био позван у министарство спољних послова и рекао да двоје чланова његове амбасаде више нису добродошли у Немачкој.
Русија је најавила реципрочне мере на ову одлуку.
Подсетимо, само убиство Кангошвилија је, пре две године довело до драстичног погоршања односа Берлина и Москве, а Немачка, чија је канцеларка у то време била Ангела Меркел, је тада протерала двоје руских дипломата, а истим мерама је одмах узвратила и Русија.
Ко је био Кангошвили?
Кангошвили, који је користио име Торнике Кавтарашвили, убијен је у парку Тиергартен у Берлину 23. августа 2019. године.
Подсетимо, Кангошвили се борио у другом Чеченском рату против руских снага на Северном Кавказу 2001-2005.
Био је близак сарадник чеченског председника Аслана Маскадова, који је био вођа чеченске гериле која се успротивила руским снагама, пре него што су га те руске снаге и убиле.
Кангошвили је азил у Немачкој затражио 2016. године.
Током суђења за његово убиство, тужиоци су рекли да је нападач деловао по налогу који је стигао из Русије, и да је Вадим припадник специјалне јединице руске тајне службе, ФСБ-а.
Тужиоци су навели да је Красиков из Москве долетео у Париз, а одатле је отишао за Варшаву и тек потом у Берлин, користећи пасош на име Вадим Красиков.
- Ликвидирао је политичког противника у чину одмазде - рекао је тужилац Ларс Малкис.
Адвокати одбране су рекли да је њихов клијент био радник на грађевини и да се зове Вадик Соколов, и демантовали да је икад користио презиме Красиков.
Ипак, судије које су осудиле Красикова на доживотну робију, су уверене да је извршио убиство по налогу руских власти.
- Руске власти су наредиле оптуженом да ликвидира жртву - рекао је председавајући судија Олаф Арнолди након изрицања пресуде.
Судија је додао да су поједини медији писали да се "суди Русија, па чак и само председнику Владимиру Путину".
- То није тачно, једини коме се суди седи овде у судници, али наш је задатак да размотримо све околности злочина - рекао је судија.