НАТО хоће да обузда Русију на 39 начина, али ГЛАВНУ СТВАР НЕМАЈУ!
Откривен тајни план
НАТО је чланицама послао тајни документ у ком су набројане варијанте реаговања у случају да Русија наруши Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета, пише немачки лист Зидојче цајтунг, позивајући се на изјаву извора.
Путину је доста провокације: САД-ов напад на Северну Кореју биће ПУТ БЕЗ ПОВРАТКА
Према информацијама листа, у документу под насловом "Шта би било да..." набројано је 39 могућих начина "обуздавања" Русије. Међу њима су интензивнија стратегија нуклеарног обуздавања, постављање нових система за рано откривање пројектила и јачање морнаричке одбране.
Американци затворили руска представништва у Њујорку и Сан Франциску
Предложено је и да се у Европи активније ангажују авиони Б-2 и Б-52, као и да се повећа оперативна готовост ескадрила бомбардера који су размештени у Европи, а способни су да носе нуклеарну муницију, наведено је у чланку.
Пише се да аутори документа позивају да преговори са Русијом почну. Они су, такође, против тога да САД раскину Споразум о ликвидацији ракета средњег и малог домета и да се посвете изради сопствених пројектила. Алијанса верује да би то могло да "заоштри антиамеричко расположење".
Нове санкције Москви због Споразума о ликвидацији ракета малог и средњег домета категорички се одбијају као решење, пише лист.
Представник НАТО-а у одговору на питања листа није ни оповргао ни потврдио постојање тајног документа, али је саопштио да се унутар Алијансе дискутује о поштовању Споразума о ликвидацији ракета малог и средњег домета.
Тај споразум забрањује поседовање балистичких и крстарећих ракета са пречником дејства од 500 до 5.500 километара. Москва и Вашингтон се међусобно оптужују за нарушавање тог споразума који је потписан 1987. године.
Раније је низ медија саопштио да америчка администрација разматра предлог Конгреса САД да земља иступи из Споразума.
Истовремено, виши директор за питања неширења оружја за масовно уништење у Савету за националну безбедност Беле куће Кристофер Форд изјавио је раније да се Америка нада да ће Споразум остати на снази и да сматра да је дијалог о стратешкој стабилности са Москвом веома важан.