НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ ТАЈНУ БЕСКОНАЧНЕ ЕНЕРГИЈЕ? Цео свет гледа у њих, резултати истраживања могу променити СВЕ (ВИДЕО)
Почела је градња и састављање највећег фузионог реактора на свету, који има потенцијал да човечанству откључа тајну скоро бесконачног извора енергије
На југу Француске почела је градња и састављање највећег фузионог реактора на свету, који има потенцијал да човечанству откључа тајну скоро бесконачног извора енергије.
Велики конвој хуманости стигао и у западну Србију – До сада најозбиљнија донација за Општу болницу Ваљево
СКАНДАЛ У ИТАЛИЈИ! ПОСАО ЦВЕТА, А РАДНИЦИ НА ПРИНУДНОМ: Предузећа злоупотребила помоћ државе!
У последњих неколико година у ОВО СЕЛО се слило пола милиона евра! ВРНЏА У ПОДНОЖЈУ РТЊА атракција за све!
Пројекат Итер (Интернатионал Thermonuclear Experimental Реацтор) вредан је 20 милијарди евра, а у њему ће бити реплицирани процеси који покрећу Сунце и треба да покаже да енергија из нуклеарне фузије може да се ствара на комерцијалном нивоу.
Иако се планира да почне са производњом првих количина енергије већ 2025. године, то ће бити на чисто експерименталном нивоу. Стручњаци верују да ће бити потребно неколико деценија да се усаврши технологија која би омогућила повезивање фузионих реактора на комерцијалне електричне мреже.
Упркос томе, у пројекат се полажу огромне наде, јер нуклеарна фузија нуди чист и скоро бесконачан извор енергије, мада до сада човечанство није успело да превазиђе техничке изазове црпљења екстремне количине енергије.
Џиновски реактор биће састављен из милиона делова, који ће тежити 23.000 тона, а пројекат ће бити најсложенији инжењерски подухват у историји.
У његовом склопу ће се наћи 10.000 тона магнета, од којих су неки тежи од путничког авиона, као и 200 километара суперпроводничких каблова, који ће бити држани на температури од минус 269 степени Целзијуса – приближно апсолутној нули.
Обећање мира
Француски председник Емануел Макрон заједно са другим европским и званичницима из Кине, Индије, Јапана, Кореје, Русије и САД прославили су почетак радова на састављању реактора.
Лансиран још 2006. године, Итер планиран је да постигне пуну нуклеарну фузију 2023. године, али је рок сада мало померен.
- Постоје тренуци када нације одлуче да превазиђу своје различитости зарад заједничких историјских циљева. Одлука да се покрене Итер средином 2000-их година био је један од тих тренутака. Итер је обећање мира - истакао је Макрон.
Укупно 35 нација сарађује на градњи "токамака", магентског фузионог уређаја, који треба да докаже потенцијал фузије.