НАУЧНИЦИ ОТКРИВАЈУ: "На који начин се шири корона вирус, зашто је најбољи рад од куће и које су мере заштите"
Ево због чега су многе државе наложиле запосленима да раде од куће.
Широм света милиони људи напустили су своје канцеларије када су владе држава донеле одлуку да запослени раде од куће.
Ове мере су један од начина на које свет покушава да заустави ширење коронавируса, јер су радници сигурнији од инфекције док су изоловани у својим домовима него у крцатим канцеларијама.
Ово нису само мере предустрожности, јер су канцеларије погодна места за ширење вируса и бактерија, што се доказало небројено много пута - када једна особа дође болесна на посао, кашље и кија у канцеларији, убрзо се разболи још неколико и тај циклус се наставља даље.
СПИСАК ПО ГРАДОВИМА: Овде је број заражених највећи у Србији, просечна старост преминулих 63,8
Једанаеста жртва короне у Србији: Преминуо мушкарац (62)
ЈЕРЕМИЋЕВ САРАДНИК У БОЛНИЦИ: Здравко Понош позитиван на корону
Истраживања су показала да се микроби, вируси и бактерије шире лако у кацеларијама.
Криси Хјуит, директор институционалног истраживања и стратешких иницијатива на Школи науке и математике у Северној Каролини, истраживала је разноликост и обиље микробактеријског живота у канцеларијама и дошла је до важних закључака.
- Људи много времена у току дана проводе у канцеларијама у којима деле простор са другима, а појачани контакт са површинама које многи додирују повећава количину микроба и на тим површинама и у ваздуху - каже она.
Другим речима, многе од често додириваних површина у вашој канцеларији могу бити преносиоци вируса. Што више колега дође у контакт са њима, већи је ризик од заразе.
Према једној студији са Универзитета у Арзони, површине као што су фрижидери, дршке фиока, ручице славина, кваке на вратима и апарати за кафу имају њавећу концентрацију микроба на себи, а према другом истраживању, које је извршило Америчко друштво за микробиологију, они путују веома брзо.
Истраживачи су дошли до овог закључка тако што су безопасни вирус ставили на само једну кваку или на сто у канцеларији пословне зграде.
Прва област која је била заражена је била соба за испијање кафе, а у току од два сата вирус се могао детектовати на 40 до 60 одсто радника, посетилаца и предмета који се често додирују.
Ако запослени не воде много рачуна о хигијени, овај процес може бити и бржи: једна студија из 2019. године установила је да само у 61 одсто канцеларија у Великој Британији радници после одласка у тоалет перу руке како треба, топлом водом и сапуном.
Вирус у ваздуху
Прљави прсти и столови су једна ствар, али највећи ризик за ширење вируса је оно што путује кроз ваздух.
- Највећи ризик није у самој канцеларији, него у болесним радницима. Ако је једна особа болесна, она ће пренети микробе кашљањем и кијањем, додиривањем површина и блиским контактом са другима. Чак и ако она остане за својим столом, микроби се могу раширити преко летећих капљица које могу да падну на било коју површину и контаминирају је - каже докторка Али Кан, епидемиолог и професор на Колеџу јавног здравља УНМЦ на Универзитету у Небраски.
Ваздух који циркулише у канцеларијама такође може да допринесе ширењу миркоба. Хјуит каже да у затвореним просторима микроби фунционишу кроз ваздух и кроз систем за грејање, вентилацију и климу.
- Одржавање система и филтрација имају велики утицај на то како контаминанти лебде кроз ваздух, па у згрдама које се не одржавају како треба циркулација, филтрација, влажност ваздуха и температура у канцеларији могу да допринесу таложењу веће количине микроогранизама - каже она.
Наставите да перете руке
- Кућне канцеларије у којима су сада многи од нас, лакше су контролисана окружења јер у њима циркулише мање људи, па постоји мање површина на којима се микроби задржавају - каже Лиса Акерли из Интернационалног научног форума о кућној хигијени.
У кући нема толико критичних површина, нити ћете морати да бирнете о томе да ли ваше колеге пазе на хигијену.
Али ако изађете напоље, и даље можете да унесете вирус у кућу са собом уколико нисте пажљиви.
- Вирус не може сам од себе да се појави у вашој кући, него у њу мора да га унесе инфицирана особа - каже Кан.
То значи да ако сте били у контакту са неким ко је болестан или ако сте додирнули инфицирану површину, можете вирус пренети у свој дом.
Ипак, треба да запамтите да се вируси развијају само у телу, а у њега их уносите најчешће тако што рукама додирнете лице. Ово важи и за корона вирусе, укључујући и Сарс-ЦоВ-2: чак и ако је вирус на вашим рукама, он мора да нађе начин да уђе у организам.
Због тога је важно да, без обзира на то да ли сте у канцеларији или код куће, правилно дезинфикујете руке. Перите их сапуном и топлом водом, не краће од 20 секунди, што чешће можете, или користите средстав за дезинфекцију која садрже више од 60 одсто алкохола.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
Београдски бизнисмен најмлађа жртва короне у Србији: Иза себе оставио четворо деце, а једна прослава је била кобна
10 ТОНА ПОМОЋИ ЗА СРБИЈУ: На београдски аеродром слетео авион УАЕ са пакетима медицинске опреме (ФОТО)
Преминуо познати српски политичар: У Ваљеву ће га посебно памтити!
ОЧЕКИВАН ПОРАСТ БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ: Директорка Батута представила прогнозу тока болести за наредне две недеље у Србији
САЈАМ ОПРЕМЉЕН ПОД КОНАЦ: Завирите у унутрашњост импровизоване болнице у Београду, ево шта је најважније за пацијенте (ФОТО)