НАУЧНИЦИ ПРОНАШЛИ ЈОШ ЈЕДАН ВИРУС КОД СЛЕПИХ МИШЕВА: Необичан је, можда се ради о ЛАБОРАТОРИЈСКОЈ МУТАЦИЈИ
До сада је вирусу који узрокује covid-19 најсличнији корона вирус РаТГ13, такође пронађен код слепог миша, с којим се подудара у 96,1 одсто РНК.
Најновија истраживања указују на то да је вирус ковид-19 највероватније еволуирао природним путем, односно кренуо од слепог миша па прешао на друге животиње све док није развио потребне мутације за прелазак на човека и покретање глобалне пандемије.
ШВЕЂАНИ ИЗ ДАНА У ДАН УВОДЕ НОВЕ МЕРЕ: Хитно запошљавају 10.000 медицинских радника
ЈЕЗИВА ТРАГЕДИЈА У ХОЛАНДИЈИ! Необичан временски феномен ОДНЕО ЖИВОТ петорици искусних спортиста (ВИДЕО)
НАТО ГЕНЕРАЛИ упозоравају Европу: "Споразум о отвореном небу је кључни ослонац НУКЛЕАРНИХ ДРЖАВА"
Научници су у најновијем истраживању подржали ову хипотезу проналаском још једне врсте корона вируса код слепог миша и уочавањем специфичних мутација које умећу генетски материјал у вирусни геном.
Такве мутације, како се наводи, показују да овакве промене у геному, где долази до еволуције вируса, врло лако могу настати природним путем.
- Од када се појавио ковид-19, постојале су разне спекулације о томе да је тај вирус створен у лабораторији - рекао је микробиолог Вајфенг Ши са универзитета Шандонг Фирст Медицал.
- Конкретно, неки су казали како уметци на С1/С2 делују врло необично и да се можда ради о лабораторијској манипулацији. Наш рад врло јасно показује како се овакве промене одвијају у дивљини, природним путем - рекао је он.
Новооткривени сој корона вируса, који је тим назвао RmYN02, идентификован је у другој половини 2019. године током анализе 302 узорка узетих с 227 слепих мишева који живе у провинцији Junnan у Кини, а научници су након проучавања узорака открили два готово комплетна нова генома корона вируса.
RmYN01 се слабо подударао с корона вирусом који је узрок тренутне пандемије, али то није био случај са RmYN02, који 93,3 одсто свог генома дели с вирусом САРС-ЦоВ-2.
Што се тиче процеса уметања, RmYN02 садржи уметке аминокиселина на мјесту на којем се састају двије пођединице С1 и С2. САРС-ЦоВ-2 такођер има уметке на С1 и С2. Мада се не ради о истим аминокиселинама, ови умеци показују да до процеса уметања може доћи природним путем.
Упркос многим сличностима ова два коронавируса, не значи да је RmYN02 директни предак корона вируса који је узроковао тренутну глобалну пандемију, посебно ако се узме у обзир да се у важном гену за везање рецептора подударају у само 61,3 одсто.
Међутим, проналажење нових генома корона вируса и даље је врло важно јер може открити како се вирус САРС-ЦоВ-2 развио у оно што је данас.
- Наша студија је поново потврдила да су слепи мишеви, посебно они рода Рхинолопхидае важни природни резервоари корона вируса и да се у њима налазе, колико нам је до сада познато, најближи рођаци вируса САРС-ЦоВ-2.