НАУЧНИЦИ СЕ НАШЛИ У ЧУДУ: Откривена прва животиња којој не треба кисеоник за живот
Неке чињенице, попут оне да је свим животињама потребан кисеоник да би живеле, чине се непобитним. Наравно, све док се не докаже супротно, а то су управо научници урадили.
Научници су открили паразита који нема митохондријски геном и то је први вишећелијски организам којем је утврђен тај недостатак. То, међутим, не значи да не дише, већ у ствари у потпуности живи без кисеоника.
ЈЕДНА ЗЕМЉА СЕ ПОРЕД ФАЈЗЕРОВЕ ОДЛУЧИЛА И ЗА КИНЕСКУ ВАКЦИНУ: Почела онлајн пријава за грађане
НЕМАЧКА ПРЕСЕКЛА! ГАСТАРБАЈТЕРИМА СЕ НЕЋЕ СВИДЕТИ ОДЛУКА: Због нових мера нема доласка кући за празнике
КОМШИЈЕ УСКОРО КРЕЋУ СА ВАКЦИНАЦИЈОМ: Ублажавање мера за празнике под знаком питања
Откриће не само да мења наше разумевање како живот може да се развија на Земљи, већ има велике последице и импликације у потрази за животом ван наше планете.
Способност да се метаболизује кисеоник, односно да се дише, почела је пре 1,45 милијарди година. Велике археје прогутале су мале бактерије, а некако је нови дом бактерији био погодан и њој и њеном домаћину, па су остали заједно.
Симбиотски однос довео је до заједничке еволуције оба организма, а временом су бактерије постале митихондрије. Свака ћелија у нашем телу, сем црвених крвних зрнаца, има велики број митохондрија, а оне су кључне за процес дисања. .
Познато је и да су се неки организми адаптирали да живе у срединама са слабом концентрацијом кисеоника. Међутим, могућност да вишећелијски организми буду искључиво анаеробни дуго је предмет дебате у научним круговима.
Све до сада. Тим истраживача, предвођен Дајаном Јахаломи са Универзитета у Тел Авиву, одлучио је да проучи паразита Henneguja салминицола који се најчешће може наћу у лососима. Ушушкан унутар домаћина, живи у условима без кисеоника. Како то ради није било могуће утврдити без анализирања ДНК.
Анализе су показале да је Henneguja салминицола изгубио свој митохондријски геном. Додатно, изгубила је способност за аеробну респирацију. Научници су утврдили да је паразит развио другачије органеле, које се разликују од митохондријских због унутрашње мембране.
Резултати без икакве сумње показују да је ово први вишећелијски организам којем није потребан кисеоник да би дисао. Како тачно живи и даље је мистерија. Стручњаци спекулишу да можда директно од домаћина извлачи аденозин-трифосфат, али то још није утврђено.