Научници УПОЗОРАВАЈУ: 100 нуклеарних глава може да убије 30 МИЛИОНА ЉУДИ, а на свету их има 15.000
Милиони би погинули у иницијалном удару
Велики нуклеарни напад имао би разарајуће ефекте не само на област која је гађана бомбама и ракетама, већ и на оне који су их лансирали.
Прочитајте и:
У првој студији оваквог типа, истраживачи су проценили колико нуклеарног оружја, ако се употреби, би могло да уништи нацију. Њихов одговор је 100. Међутим, девет нуклеарних сила у свету располаже са укупно око 15.000 нуклеарних бојевих глава.
Чак и у најбољем сценарију научници упозоравају да би велики напад могао да изазове разарајуће ефекте по цео свет. Милиони би погинули у иницијалном удару, а уследила би глобална "нуклеарна јесен" коју би пратила несташица хране и масовна глад.
САД и Русија поседују на хиљаде комада нуклеарног оружја, а нешто мањим или значајно мањим количинама располажу и Кина, Француска, Индија, Пакистан, Израел, Северна Кореја и Велика Британија. У новој студији коју је објавио магазин "Сејфти" истраживачи предлажу да би укупан број требало да се сведе на око 900, односно 100 по свакој држави, пише "Дејли мејл".
- Са 100 нуклеарних бојевих глава и даље имате нуклеарно одвраћање, али избегавате "нуклеарну јесен" која убија и ваше људе. Уколико САД искористе 1.000 нуклеарних бојевих глава против непријатеља, све и да нико не одговори на напад опет ће умрети 50 пута више Американаца неко током напада 11. септембра - каже Џошуа Пирс, професор са Универзитета Мичиген.
Три сценарија
Научници су разматрали три хипотетичка сценарија, у којима је употребљено 7.000, 1.000 и 100 бојевих глава. Такође су рачунали и на утицај на природну околину које би могла да осети и популације земље агресора.
Према њиховом истраживању, ниједна земља не треба да има више нуклеарног оружја од броја који би изазвао неприхватљиве нивое штете по окружење земље која изводи напад.
Ако би се лансирало само 100 нуклеарних глава на густо насељен град, попут густо насељених региона у Кини, сам удар би убио преко 30 милиона људи. Тим је моделовао и запаљиви материјал како би израчунали колико дуго би горео, колико би дима испустио и колико би дима било ослобођено у атмосферу.
Чађ би блокирала сунчеву светлост што би довело до пада температура. То би опет водила ка паду производње хране. Чак и у најбољем сценарију, како процењује студија, последице би биле катастрофалне.
- Треба да нагласимо да је ова анализа озбиљно промашила број Американаца који би погинуо. Предпоставили смо да постоји строга рационализација, што је најбољи начин да највише људи преживи када наступи мањак хране. То значи да свако ко би умро од глади одмах би био скинут са списка за храну. Мислимо да таква рационализација не би ишла глатко, много више људи би умрло у насиљу него од недостатка калорија - навели су научници.
Истраживачи су користили симулацију климе и усева, уз моделе дима, како би проценили утицај на снабдевање храном, уколико би се употребило само 100 бојевих глава. Када би наступила нуклеарна јесен, процене су да би губици у пољопривредним културама износили између 10 и 20 процената.
То би довело до мањка хране и у богатим земљама и масовног умирања од глади у сиромашним. Научници зато тврде да је поседовање више од 100 нуклеарних глава противно националном интересу земља које их поседују.