НЕ СТИШАВА СЕ БУРА У БЕРЛИНУ: Све већи јаз у немачком државном врху, у све умешана једна велика сила!
Све је већи раздор у немачкој влади због привредне и финансијске зависности ове државе од Кине.
Берлин убрзава продубљивање јаза унутар државног врха по питању Кине.
"НА ИВИЦИ СМО НУКЛЕАРНОГ РАТА" Стигло страшно упозорење Америци, нису у питању ни Русија, ни Кина
ТЕНЗИЈЕ КЉУЧАЈУ! САД: Позивамо Пекинг да одустане од свог провокативног понашања, од одговора сви дрхте
КИНА НЕ ЗАБОРАВЉА БОМБАРДОВАЊЕ АМБАСАДЕ У БЕОГРАДУ: "НАТО озбиљно да се замисли о својим злочинима!"
Док министар финансија Кристијан Линднер поручује да је идеја о потпуном одвајању од азијске суперсиле наивна, канцелар Олаф Шолц верује да ће ЕУ, у наставку низања пакета санкција према Русији, део мера посветити Пекингу.
Линднер признаје да би "Немачка требало да заузме самоуверен и реалан приступ према Кини" и додаје да "нико не размишља о одустајању од либералних вредности зарад доброг пословања, али је неопходан бољи баланс него раније".
Зависност од Кине није мимоишла ни најјачу европску економију и то је управо камен спотицања унутар немачких власти.
Он је то написао на Твитеру, пошто је његов овонедељни пут у Кину отказан у последњем тренутку. Како је саопштило немачко Министарство, сусрет ће бити одложен за касније, а датум тек треба да буде објављен.
- Да ли отказивање има било какве везе са ставом ФДП да Немачка треба да буде чврста у односу на Пекинг је ствар спекулација - рекли су за лист "Велт" у Министарству финансија.
Линднеров кинески колега Љу Кун, са којим је требало јуче да се састане, отказао је у последњем моменту, два дана уочи сусрета, образлажући то "разлозима везаним за распоред" И Линднер и његова Либерална странка(ФДП), сматрају се странком која има прилично дистанциран однос са Кином. С тим у складу апелују на Берлин и ЕУ да буду опрезни у погледу односа са "системским ривалом", али и да опрез не значи кидање веза.
Либерална министарка образовања Бетина Штарк-Вацингер посетила је Тајван као прва чланица немачке владе. Реакција Кине била је, очекивано, неповољна. Посредством своје амбасаде у Берлину, Пекинг је поручио да изражава "значајно незадовољство".
Планирани састанак Линднера и Куна требало је да припреми две земље за предстојеће владине консултације.
У међувремену, немачка коалициона влада је већ неколико пута одлагала представљање планиране кинеске стратегије. Документ описује будући приступ земље политичким и економским односима са Пекингом.
Кина забележила суфицит
У априлу, Кина је забележила трговински суфицит од 82 милијарде евра, саопштила је Главна царинска администрација Кине.
Трговински биланс Кине је значајно бољи од истог месеца лане, када је забележен нижи суфицит од 45 милијарди евра.
Извоз је у априлу порастао за 8,5 одсто у односу на исти месец прошле године, док је увоз опао за 7,9 одсто. Кина је остварила суфицит спољнотрговинске размене и са САД у износу од 27 милијарди евра, што је пораст у односу на март, кад је суфицит био 25.
Тензије Кине и Канаде
Кина је протерала канадског дипломату из конзулата у Шангају.
Претходно је Отава наредила кинеском дипломати из Торонта Џау Веију да напусти земљу, после извештаја канадске службе који га је оптужио да је малтретирао канадског посланика, због критиковања Пекинга због третмана према Ујгурима.
Кина је одговорила да, као одговор на "неразумне акције Канаде", протерује конзула Лин Лалонд из канадског конзулата у Шангају, која ће морати да напусти земљу до 13. маја.
Кина задржава право за даље акције. Канадска шпијунска агенција (ЦСИС) објавила је извештај из 2021. о кинеском утицају у Канади, у ком је било речи о могућим претњама члану парламента Мајклу Чонгу и његовој породици у Хонгконгу.
Детаљи извештаја ЦСИС појавили су се 1. маја, када је канадски лист "Глоуб енд мејл" објавио да је Кина тражила информације о Чонгу и његовој породици, у вероватној намери да од њега "направи пример" и да одврати остале посланике да заузимају антикинеске ставове.
Чонг је рекао новинарима да је период од две године предугачак да се донесе одлука о протеривању, док је Пекинг поручио да се никад ниије мешао у унутрашња питања Отаве.