НЕВЕРОВАТАН ФЕНОМЕН У ШПАНИЈИ: Овакво нешто са корона вирусом није виђено ни у Италији!
У Шпанији је регистрована укупно 2.311 смртна случаја, што значи да се за само три дана број мртвих удвостручио. То је бројка коју чак ни Кина, и Италија, које су најтеже погођене вирусом, нису достигле.
Шпанија је већ другу недељу у изолацији, али број жртава корона вируса непрекидно расте. Власти те државе су у понедељак објавиле да су за 24 сата регистрована 462 смртна случаја, што је највећи дневни скок од почетка епидемије. Стручњаци дају суморне прогнозе, да ће се вртоглави тренд раста наставити.
СВЕ ПРИВАТНЕ КЛИНИКЕ ПОСТАЈУ ДРЖАВНЕ: Шпанија се одлучила на корак због короне који треба да следе све државе
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО СЕ ШПАНИЈА ЗАХВАЉУЈЕ ЛЕКАРИМА: Мадриђани изашли на прозоре и ОДУШЕВИЛИ ЦЕО СВЕТ (ВИДЕО)
ШПАНИЈА ЈЕ "НОВА ИТАЛИЈА": За један дан 1.500 ЗАРАЖЕНИХ (ФОТО)
- И даље смо у фази раста броја оболелих и преминулих, сада је главни удар вируса и ово стање ће потрајати - рекао је Пере Годој, директор шпанског удружења епидемиолога.
У Шпанији је регистрована укупно 2.311 смртна случаја, што значи да се за само три дана број мртвих удвостручио - то је бројка коју чак ни Кина, и Италија, које су најтеже погођене вирусом, нису достигле.
Такође, стручњаци кажу да је територијална експанзија у Шпанији много гора него у Италији. У обе земље је око 90 одсто од првих сто жртава било у три региона. У Италији су то Лобардија, Ромања и Венето, а у Шпанији Мадрид, Баскија и Арагон.
Више од 80 одсто од 6.000 преминулих у Италији регистровано је у три поменута региона, док у Шпанији тај постотак износи 65%. Разлог томе је што, за разлику од Италије, у Шпанији се вирус много брже шири у аутономним регијама - Каталонија, Кастиља Леон, Кастиља Ла Манча...
- У протеклих неколико дана бележимо константан тренд раста броја жртава у више регија. То је феномен који се није догодио у Италији - рекао је Данијел Лопез, здравствени званичник који је некад био један од челних људи у Светској здравственој организацији.
Он верује да је разлог томе што је Италија брже реаговала и блокирала градове и ограничила кретање, док се народ у Шпанији слободно кретао још данима пре него што су забележени први смртни случајеви.
Иако стручњаци кажу да је још рано износити закључке, сматрају да ће их задесити гори сценарио него Италију.
- Мислим да је то што није било ограничавања кретања међу регијама допринело томе да се вирус тако брзо прошири - каже Годој.
Лопез, са друге стране, сматра, да је томе допринео и "увоз вируса" из Италије и то много пре него што су у Шпанији детектоване "локалне инфекције".
- То је сигурно било интензивније и расутије него што је то могло бити између Кине и Италије, што објашњава тренутни пораст примећен у тим заједницама - каже Лопез.