Ниједна држава не жели да прихвати последњег нацисту, а он чека и ужива у старости !
Палију пре 14 година Савезни суд у Њујорку одузео америчко држављанство и наложио депортацију у било коју земљу која је спремна да га прими
Пољака Јакива Палија (94), једног од последњих нацистичких сарадника и човека који је био чувар у концентрационом логору у Пољској, а коме је одузето држављанство САД, не желе да приме ни Немачка, ни Пољска, ни Украјина.
Прочитајте и:
Палију је пре 14 година Савезни суд у Њујорку одузео америчко држављанство и наложио депортацију у било коју земљу која је спремна да га прими. Делегација њујоршких конгресмена упутила је недавно писмо државном секретару Рексу Тилерсону у којем захтева да нешто предузме пре него што Палиј умре у САД.
- Свима нама ова ситуација је болна. Неко ко означава све супротно од америчких вредности толеранције и подношења жртве у борби против зла овде живи годинама - изјавио је рабин са Лонг Ајланда Раби Зев Фриедман, који је изгубио 200 чланова породице у Пољској за време холокауста.
Томас Лаздгерди, специјални изасланик за питања холокауста у Стејт департменту, рекао је да америчке дипломате већ годинама то питање постављају члановима кабинета канцеларке Ангеле Меркел и другим високим званичницима. Немачка је ипак до сада одбијала да прими читав низ бивших нациста са америчким држављанством. Немачки функционери су америчким колегама рекли да ће примити само бивше нацисте који имају немачко држављанство или оне које немачке власти кривично гоне.
Али Палиј није Немац. Рођен је у пољском селу које се налази на територији данашње Украјине. Вашингтон пост пише да тренутно сасвим лепо живи од пензије у САД. наводно, редовно вози бицикл, а на вратима држи божићни венац.
Одбио је да коментарише насталу ситуацију за медије. Неколико године раније је изјавио да је био присиљен на службу у "радном логору" и да нема никакве везе са смрћу око 6.000 Јевреја.
У међувремену демонстранти се редовно сакупљају испред Палијине куће носећи транспаренте на којима пише "Његове руке су упрљане крвљу".
После Другог светског рата тридесетак бивших нациста је из САД отишло у Немачку. Неки су имали и немачко држављанство, а неки су побегли пре него што им је одузето америчко. Већина је остала на слободи, а само је четворо правно процесуирано.