"НИКО НА СВЕТУ ВИШЕ НИЈЕ СИГУРАН" Пљуште упозорења са свих страна: Рат на плавој линији није НЕИЗБЕЖАН, експлозија неће поштедети ни исток ни запад
Администрација америчког председника Џоа Бајдена покушавала је скоро годину дана да спречи свеопшти рат између Израела и либанске милитантне групе Хезболах. Сада тај план прети да се распадне, а са тим и ноћна мора регионалног рата изгледа ближе него икада.
У израелском ваздушном удару у петак погођено је предграђе Бејрута, а на мети је био високи командант Хезболаха Ибрахим Акил. У међувремену је Хезболах испалио стотине ракета на север Израела, чак и у тренутку док се опоравља од таласа напада експлозивним пејџерима и воки-токијима, што представља досад невиђено, ново поглавље у израелском тајном рату против милиције коју подржава Иран, пише “Политико”.
Подсетимо, пејџери и воки-токији које користе припадници Хезболаха експлодирали су у уторак и среду готово истовремено, при чему је страдало најмање 37 а рањене су хиљаде људи. Борци Хезболаха наводно користе пејџере за комуникацију да избегну израелско праћење мобилних телефона. У завери, која је како делује трајала месецима, стручњаци верују да је експлозивни материјал стављен у пејџере пре њихове испоруке и употребе. Траг је одвео чак до компаније у Будимпешти која је наводно произвела пејџере.
Нико не жели рат, али...
Делује да ниједна страна не жели сукоб пуног обима који би – ако ескалира – могао да увуче и друге групе или владе, попут Ирана или чак Сједињених Америчких Држава. Али, то не значи да две стране неће “налетети” једна на другу, наводи “Политико”.
“Њујорк тајмс” је раније навео да би рат између Хезболаха и Израела могао да “метастазира” у шири, регионални сукоб који би засенио текуће борбе. Такав конфликт би увукао Иран, као и САД које раде на спречавању даљих ескалација, наводи се.
Како пише “Политико”, амерички званичници и други стручњаци упознати са размишљањима унутар америчке и израелске владе рекли су да ови последњи напади представљају почетак шире израелске војне кампање за слабљење ратних капацитета Хезболаха на југу Либана. Ова кампања ће вероватно да укључи више удара на складишта муниције хезболаха, таргетирана убистава лидера групе и гађање преостале комуникационе инфраструктуре Хезболаха.
Израелска војска је рекла да је до сада већ убила око 10 виших команданата Хезболаха у својим ударима, а званичници се нашироко слажу да ће неминовно бити више удара у предстојећим данима и сатима.
- Обе стране мисле да могу да повећају темпо напада и притиска, а да га и даље држе испод прага рата пуних размера. Али, у овом тренутку ништа није загарантовано – рекао је “Политику” Фирас Максад са Института Блиски исток.
"Рат на плавој линији није неизбежан"
Бела кућа каже да ради на спречавању рата, у ономе што је постало исцрпљујућа, репетитивна рутина за главне Бајденове изасланике за Блиски исток.
- И даље верујемо да има времена и простора за дипломатско решење. Мислимо да је то најбољи пут напред. Рат није неизбежан тамо на плавој линији и ми ћемо наставити да радимо све што можемо да покушамо да га спречимо – рекао је портпарол националног Савета за безбедност Џон Кирби.
"Плава линија" односи се на демаркациону линију између Израела и Либана, коју су 2000. одредиле УН како би потврдиле израелско повлачење из јужног Либана. У питању је техничка демаркациона линија која је успостављена ради олакшавања надзора и смањења тензија између две земље.
Како пише “Политико”, последња ескалација прети да засени Бајденов план за опроштајну дипломатску турнеју наредне недеље, која почиње састанком лидера групе Квад (Квадрилатерални безбедносни дијалог Аустралије, Индије Јапана и САД) у његовој родној држави Делавер, а затим и великим говором у Генералној скупштини УН.
Хитна дебата у СБ УН
Савет безбедности УН састао се у петак ради хитне дебате о кризи у Либану, уочи Генералне скупштине. До тога је дошло након гласања ГС УН у среду, којим се од Израела захтева да оконча своје “незаконито присуство” у Гази и окупираној Западној обали. Гласање је, како наводи “Политико”, било потпуно симболично али је послужило да се САД и Израел изолују на светској сцени – 124 земље од 193 чланице у светском телу је гласало за, а свега 14 – укључујући САД и Израел – је гласало против.
Уздржане су биле 43 земље.
У петак је званичница Уједињених нација за политичка питања Розмари Дикарло поднела извештај Савету безбедности УН након симултаних експлозија хиљада Хезболахових комуникационих уређаја. Она је позвала све земље које имају утицај на Израел и либанску милитантну групу Хезболах да то сада искористе како би се избегла ескалација насиља на Блиском истоку, за коју је упозорила да би могла да засени досад виђена разарања.
- Ризикујемо да видимо пожар који би могао да засени чак и разарање и патњу којима смо до сада сведочили. Такође снажно подстичем државе чланице које имају утицај на (сукобљене) стране да то сада искористе - рекла је Дикарло 15-чланом Савету.
Либански министар спољних послова Абдалах Боу Хабиб је пред Саветом безбедности оптужио Израел за извођење напада, наводећи да “нико на овом свету више није сигуран” и да “ова експлозија неће поштедети ни исток ни запад и вратиће нас у мрачни Средњи век”. Израелски амбасадор у УН Дани Данон рекао је Савету безбедности да Израел не жели шири сукоб, али да неће допустити Хезболаху да настави своје провокације.
- Ако се Хезболах захваљујући дипломатским напорима не повуче с наше границе и не врати северно од реке Литани, Израелу неће преостати ништа друго него да употреби сва средства у оквиру наших права да одбранимо наше грађане и омогућимо повратак евакуисаних са севера својим домовима - рекао је он.
"Израел очигледно нема другог избора сем да помери Хезболах"
Бајденова администрација је све више фрустрирана владом израелског премијера Бењамина Нетањахуа, док се мучи да одговори на најновију кризу дуж израелско-либанске границе и покушава да преговора о прекиду ватре у Гази. Али, Израел и даље има савезнике на Капитол хилу - укључујући Бајденову Демократску партију – који тврде да је Хезболах крив за последњу ескалацију.
- Не желимо да дође до регионалног рата - рекао је CNN-u конгресмен Џаред Московиц, демократа са Флориде и члан Одбора за спољне послове Представничког дома.
- Не желимо да се рат прошири између Хезболаха и Израела, али Израел очигледно нема другог избора сем да помери Хезболах даље од израелске границе како би поново успоставио одвраћање – додао је он.
Србија Данас/Блиц