ЦРНЕ СЛУТЊЕ ПАШИЊАНА: Јермени у Карабаху неће преживети!
Премијер Јерменије страхује од најгорег
Премијер Јерменије Никол Пашињан изјавио је да Јермени у Нагорно-Карабаху неће моћи да преживе под контролом Азербејџана.
НИШТА ОД ПРИМИРЈА, ЗЕМЉА ДРХТИ, ПОКРЕНУТИ ТЕНКОВИ: Азербејџанске трупе кренуле у продор!
ПОГИНУО ЈЕРМЕНСКИ ФУДБАЛЕР: Дао је живот на бранику отаџбине! (ФОТО)
БАКУ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО: Таман почела размена заробљеника и тела погинулих војника, а онда је све кренуло по злу!
- Јермени Нагорно-Карабаха суочавају се са егзистенцијалном претњом, а решење овог проблема је само једно – међународна заједница мора да призна право Нагорно-Карабаха на самоопредељење у оквиру принципа "отцепљења ради спасења" - рекао је Пашињан у интервјуу за телевизију "Франс 24".
Према његовим речима, то једноставно не долази у обзир и међународна заједница мора да призна независност Нагорно-Карабаха.
- И мени је, иначе, драго што је у Европи овај процес већ започео на нивоу локалне самоуправе, градских већа. И надамо се да ће се проширити - додао је премијер.
Пашињан је приметио да су недавно објављени видео-снимци бомбардовања престонице Нагорно-Карабаха Степанакерта, које су снимили представници међународних медија.
- Обратио сам пажњу да се на тим снимцима, на тим местима на која се бацају бомбе, не само да нема војне инфраструктуре, већ уопште ниједног војника. То се ради у оквиру геноцидне политике. Задатак (председника Азербејџана Илхама) Алијева, као и раније, остаје геноцид над Јерменима из Нагорно-Карабаха, односно убиство, депортација и етничко чишћење - нагласио је Пашињан.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација. Лидери Русије, САД и Француске позвали су сукобљене стране да прекину борбена дејства и почну преговоре без предуслова.
Након тога су у Москви 9. октобра одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана који су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих.
Међутим, истог дана стране су почеле да се међусобно оптужују за кршење примирја. Други покушај организовања хуманитарног прекида ватре покушан је у ноћи између 17. и 18. октобра, али већ неколико сати након што је примирје ступило на снагу, Јерменија и Азербејџан изјавили су да га друга страна није испоштовала.