НИШТА ЈОШ НИЈЕ ГОТОВО? Моћна светска сила пред великим ИЗАЗОВОМ, део државе тражи независност
Врховни суд земље разматра питање о референдуму
Највиши британски суд данас је почео саслушања о томе да ли Парламент Шкотске може одлучити о одржавању другог референдума о независности.
ЕВРОПСКА ДРЖАВА РАЗМИШЉА О МОБИЛИЗАЦИЈИ: Власти саопштиле у којој ситуацији ће реаговати, траже савремено наоружање
"ЦИА СТОЈИ ИЗА ТЕРОРИСТИЧКИХ НАПАДА" Белорусија брутално напала Америку - "Ви сте одговорни за све што се десило"
БЕЛА КУЋА ОКРЕНУЛА ЛЕЂА МАСКУ: "Не представља америчке власти када говори о Украјини"
Шкотска премијерка Никола Старџон рекла је раније да хоће да одржи нови референдум о независности у октобру 2023, упркос противљењу конзервативне британске владе у Лондону.
Старџон тражи од британског Врховног суда да донесе одлуку о томе да ли шкотски парламент може да организује референдум без одобрења Владе Велике Британије у чијем је саставу Шкотска.
Главна правна представница Владе Шкотске, Дороти Бејн, изнела је данас свој став већу од пет судија. Она је рекла да је већина шкотских посланика изабрана на основу обећања да ће одржати нови референдум о независности.
- Питање независности Шкотске је живо и значајно у шкотској изборној политици и шкотска влада жели да унесе закон у шкотски парламент који би омогућио одржавање референдума - рекла је Бејн суду.
Она је рекла да је референдум који шкотска влада предлаже саветодавне природе и да не би имао правне последице.
Врховни суд у Лондону издвојио је два дана да саслуша аргументе о овом питању. Британска влада треба да изнесе своје аргументе сутра. Председник Врховног суда је рекао да ће суд одлуку вероватно донети кроз неколико месеци.
Шкотски гласачи су незавиност од Велике Британије одбацили на референдуму 2014. године са 55 одсто према 45 одсто гласова. Старџон је рекла да жели да настави своју кампању да Шкотску изведе из Велике Британије.
Она каже да се од 2014. године политика кључно променила начин због изласка Велике Британије из Европске уније 2021, а шкотски гласачи су били против тога, и да њена Шкотска национална партија има јасан демократски мандат да организује референдум.
Као Велс и Северна Ирска, и Шкотска има своју владу и води своју политику о питањима као што су здравство и образовање. Национална влада у Лондону контролише фискалну политику, одбрану и друга кључна државна питања.