ОЧЕКУЈЕ СЕ ПАКЛЕНА БОРБА: У Њу Хемпширу се већ зна победник? Два села опасно супротстављена! (ФОТО)
Очекује се снажна борба два љута ривала
Трампова победа у једном селу код Њу Хемпшира и Бајденова у другом. Првих 26 гласова пребројаних на председничким изборима покренуло је расправу на интернету око онога шта се дешава у земљи.
Засеоци Диквил Ноч и Милсфилд из Њу Хемпшира затварају своја бирачка места у поноћ и објављују резултате пре било ког другог места у САД-у.
У раним јутарњим сатима, Диквил Ноч најавио је убедљиву победу Џо Бајдена, с тим што је демократа узео свих пет гласова ове заједнице. Петнаестак километара даље у Милсфилду, Доналд Трамп је остварио убедљиву победу, узевши чак 16 гласова у односу на Бајденових пет.
Ништа у вези са овим резултатима није изненадило. Диквил Ноч је гласао је 4:2 за Хилари Клинтон 2016. године, док је Милсфилд гласао за Трампа са 16 гласова за и четири против њега те године.
Милсфилд се налази унутар дубоко црвене зоне, али Њу Хемпшир у целини стреми ка Бајдену, ако је веровати анкетама. Најновија истраживања довела су бившег потпредседника између осам и 10 поена испред државе у којој је Хилари Клинтон успела да извуче победу од 0,3 поена у 2016. години.
Првих 26 америчких гласова на изборни дан покренуло је буру расправа на мрежи. Демократе и либерали су објавили Бајденову беспрекорну победу у Диквил Ночу као знак будућих догађаја, а медији су писали наслове о његовој победи од пет поена.
Републиканци и Трампове присталице супротставили су се сопственој причи о успеху и напали америчке медије да су се фокусирали на Dikville Notch.
Огорчени либерали напали су "бело" бирачко тело Милсфилда због гласања за Трампа и почели да прецртавају сићушну варош.
Двадесет и шест гласова је кап у мору у поређењу са скоро 100 милиона превремених гласова до сада датих широм земље. Међутим, мрежна препирка око првих података из Њу Хемпшира вероватно је уредан микрокосмос онога што ће уследити широм земље у уторак.
Медији имају огроман утицај на коначни резултат. Одлука "Фокс њуза" да позове Флориду за Џорџа В. Буша 2000. године, на пример, сматра се последњим ексером у ковчегу председничке понуде Ал Гора, иако је Буш у то време заостајао. Како дан буде одмицао, Трампове присталице - већ неповерљиве према медијима - вероватно ће наставити да нападају либерално оријентисане медије због покривања засеока Диквил у земљи, а не и Милсфилда.
А како резултати буду долазили, обе стране ће сигурно злоупотребљавати и нападати једни друге на мрежама. Клима непријатељства која је окруживала овогодишње изборе довела је до тога да се власници предузећа у највећим америчким градовима стану испред својих излога у очекивању постизборног насиља.
Бројне групе, међу којима су "Блацк Ливес Matter" и разне организације "Антифа", обећале су да ће изаћи на улице ако Доналд Трумп буде поново изабран.