Носио је бројаницу на руци са српским православним крстом: Зашто Штрахеова партија ФПО посебно воли Србе?
Штрахе се активно бавио Србима још пре десет година, противећи се независности Косова у кампањи.
"Афера Ибица", због које је аустријски вицеканцелар и лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе поднео оставку, направила је политички земљотрес у Аустрији. У читаву причу је умешана и његова десна рука Јохан Гуденус, а светски медији не престају да брује овом скандалу већ неколико дана. На снимку из 2017. године који се појавио у јавности протеклог викенда се наводно види како Штрахе наводној нећаки руског олигарха за финансијску подршку нуди пословне повластице у Аустрији. Сада се поставља питање како ће овај догађај утицати на односе између партије ФПО и Срба, који традиционално важе за веома добре.
СНИМАК ШТРАХЕА ПОТРЕСАО АУСТРИЈУ! Куда даље!? (ВИДЕО)
Снимак са Ибице нуђен за милион евра? Ево ко је уништио каријеру и живот Штрахеа (ВИДЕО)
Није тајна да је аустријска партија ФПО већ годинама блиска са балканском заједницом. Ова странка се одувек отворено саосећала са највећом аустријском мигрантском групом, а посебно са Србима.
Бивши вицеканцелар Аустрије Хајнц Кристијан Штрахе је често наглашавао да је велики пријатељ Срба. Често је и носио бројаницу на руци, на којој се налазио и српски православни крст.
Поред тога он је и контректно ступао у контакте са Србима, посећујући одређена места која су посебно популарна у "југословенској заједници", пише хеуте.ат.
Још један српски пријатељ који више није у ФПО је и Јохан Гуденус. Он је бивши заменик градоначелника Беча, који се 2017. године оженио Српкињом Тајаном из Бањалуке.
Свадбена прослава је била у православном духу. Исте године, убрзо након избора, Гуденус је у Бечу славио са бившим политичарем из Србије.
Ипак однос ФПО-а и Срба није одувек био овако добар. Када су људи са ових простора 1992. кренули да се селе у друге европске земље, посебно у Аустрију, ФПО предвођен од стране Јерга Хајдера, био је против миграције. Чак је покренут и референдум под називом "Аустрија на првом месту".
Кључна порука је тада била да "Аустрија није земља имиграције". Међутим, данас је ситуација потпуно другачија и изгледа да је све опроштено и заборављено.
Зашто Курц поставља за министра генерала који је службовао на КиМ и у Босни? Да ли је то само "преживљање" Владе Аустрије?
ФАТАЛНА СРПКИЊА ПОКУШАЛА ДА СПАСИ ШТРАХЕА! Скретала му пажњу на ЈЕДАН ДЕТАЉ, снимци СВЕ ОТКРИВАЈУ (ВИДЕО)
Аустрија добила прелазну владу: Ево ко је заузео места министара из Штрахеове странке
Бошњаци генерално чини мањи број бирача ове партије, у односу на Србе и Хрвате који доминирају када је реч о људима са Балкана, пише хеуте.ат.
Чак и унутар партије се показује да Балканци припадају ФПО. Тако је Константин Добриловић близак Хајнцу Кристијану Штрахеу.
Он је донедавно био задужен за спољне послове председника извршног клуба Гуденуса и саветник вицеканцелара за Балкан.
ФПО такође не пропушта прилику да похвали Балканску заједницу када је реч о степену интеграције у аустријско друштво.
Штрахе и ФПО годинама заиста кокетирају са Србијом као и гласачима српских корена у Аустрији.
- Зашто се Штрахе залаже за Србију – а тиме пре свега за српске националисте – најбоље показује статистика. Око 300.000 људи српских корена живи у Аустрији. Досељавање Срба је доживело врхунац касних шездесетих када су десетине хиљада радника мигрирале у Аустрију. До данас много Срба долази да ради овде - пише Салцбугер нахрихтен.
Гласови велике српске заједнице веома су важни у Аустрији која броји 6,4 милиона бирача. Штрахе се активно бавио Србима још пре десет година, противећи се независности Косова у кампањи. Стално је посећивао српске православне цркве у Бечу, градио контакте са званичницима у Србији и Републици Српској, чак на изборним плакатима 2012. позирао са плавом бројаницом – већина у Аустрији би у томе видела тек наруквицу у боји странке, али Срби су препознали сигнал.
- Многи Срби осећају да су у Аустрији погрешно представљени, као зликовци у конфликтима на Балкану. Нису били заступљени у аустријској политици - објашњава бечки новинар српског порекла Жарко Радуловић. У томе је ФПО препознао своју шансу, каже он за Салцбургер нахрихтен.
- Већина Срба су били радници и гласали су за Социјалдемократску партију Аустрије. Пошто се ФПО ионако обраћао радницима и много таквих гласача преотео социјалдемократама, међу њима су се нашли и многи Срби - пише у тексту.
Лист даље објашњава нешто што на први поглед изгледа као парадокс: како то да идеолози ФПО пецају гласове Срба док истовремено критикују имиграцију у Аустрији?
- Управо у десничарском табору Србија важи као бастион против ислама. Многи националисти се још данас позивају на Косовски бој - наводи се у тексту Салцбугер нахрихтена.
Председавајући Председништва БиХ и лидер Савеза независних соојалдемократа (СНСД) Милорад Додик изјавио је 20. маја у Бањалуци да сматра да је скандал бившег вицеканцелара Аустрије и лидера Слободарске партије Аустрије (ФПО) "намештен" и да ће он наставити да сарађује с њим.
Он је оценио да тај скандал није нанео никакву штету Аустрији.
- Ми имамо добру сарадњу и наставићемо да сарађујемо. Очигледно се ради о намештаљци, видите да није било никакве штете. Прошло је две године и није било ниједног потеза од оног што је речено - рекао је Додик новинарима.
Поручио је да мисли да се ради о балканизацији европске политичке ситуације.
- Ја се њему захваљујем на подршци Републици Српској да обезбеди свој дејтонски статус - казао је Додик.
Политиком на локалном нивоу почео је да се бави 1991. у Бечу. Дуго је био главни сарадник Јерга Хајдера на функцији генералног секретара ФПО (СПА). Након расцепа у СПА 2005. постаје њен председник.
Медији под контролом његових политичких противника замерају му дивљење према Србима, а посебно према Војиславу Шешељу.
Слободарска партија Аустрије јесте десничарска популистичка и национал-конзервативна политичка партија у Аустрији. Партија, коју до пре неколико дана предводио Хајнц-Кристијан Штрахе, чланица је политичке групе Европа нација и слободе у Европском парламенту, као и Покрета за Европу нација и слободе.
СПА је основана 1956. године као наследник краткотрајне Федерације независних, представљајући „трећи камп” Аустрије, тј. пангерманистичку и национал-либералну опозицију и социјализму и католичком клерикализму.
Повећана неслагања унутар партије 2005. године довела је до тога да Хајдер и неколико водећих чланова (укључујући три министра у влади) напусте партију и оснују Савез за будућност Аустрије, која је заменила СПА као партнер у влади.
На вандредним парламентарним изборима 2017. године ФПО је освојила 26% гласова и ушла у коалициону владу као мањи партнер са АНП са Себастијаном Курцом као канцеларом.
Под вођством Ханс-Кристијана Штрахеа, ФПО се могао описати као хајмат (отаџбина) и социјална партија. То значи да странка промовише своју улогу као гаранта аустријског идентитета и социјалне заштите.
Економски, подржава регулисани либерализам са приватизацијом и ниским порезима, у комбинацији са подршком држави благостања; међутим, они тврде да би било немогуће подржати државу благостања ако се настави тренутна имиграциона политика.