НОВА ПРЕСТОНИЦА КОКАИНА: Бесни КРВАВИ РАТ, све се одиграва у "луци страха", а подмићени су СВИ
Милијарде "зарађене" од индустрије кокаина корумпирале су оне на моћним позицијама, а у затвору је завршио широк спектар јавних службеника.
Албански гангстер који је имао лажни британски пасош, убијен је испред своје куће у Антверпену усред крвавог рата за контролу уносне трговине дрогом у том лучком белгијском граду, који је постао европска престолница кокаина кријумчареног из Јужне Америке у Европу, али и према Русији и Блиском истоку.
Бледара Муцу (39), убила су двојица нападача док се у суботу увече враћао кући удаљеној свега неколико метара од полицијске станице, а власти тврде да је злочин имао сва обележја нарученог убиства.
БИОЛОШКЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ НА ГРАНИЦИ СА РУСИЈОМ! "Опасност по здравље десетине милиона људи"
ТОТАЛНИ ХАОС: Крвничка туча избила насред улице, двојица остала да леже (ВИДЕО)
ДА ЛИ ЈЕ УПРАВО ПОЧЕО РАТ? Тешка паљба одјекује Доњецком! (ВИДЕО)
Муца, ког су надзорне камере снимиле 2016. како из пуца на полицију, живео је протекле две године у Антверпену и био кључни члан албанске нарко банде.
Традиционално познат по трговини дијамантима, Антверпен преплављују албански криминалци, а полиција води изгубљену битку с нарко картелима.
Наиме, милијарде генерисане од индустрије кокаина "поквариле" су оне на моћним позицијама, а у затвору је завршио широк спектар јавних службеника.
У последњој рунди ухапшени су главни инспектор белгијске полиције оптужен за давање информација криминалним групама као и администратор у болници осумњичен да је тражио личне податке лучких радника који би могли бити подмићени.
Гангстери попут Муце циљају на моћнике претражујући сваки аспект њиховог живота и траже њихове слабе тачке, попут дугова који би их натерали на примање мита.
Новац од дроге на улицама Антверпена користи се за "куповину" полиције, цариника и лучких радника који омогућавају процват илегалне трговине.
Сматра се да неки оператери на дизалицама добијају хиљаде евра како би сакрили контејнере са дрогом или заменили оне са кокаином, за легитимне.
Цариници описују тактику у стилу "тројанског коња" у којој се кријумчари данима скривају у контејнерима на доковима, а у томе им помаже лучко особље, пише "Јутарњи лист".
Проблем је постао толико озбиљан да је ЦЕПА, удружење лучких радника Антверпена, својим радницима пустила видео о опасностима примања мита.
Анимирани видео упозорава запослене да избегавају да ван посла носе одећу на основу које би неко могао да наслути да раде у луди, као и да у баровима и ресторанима не причају о свом послу и да посебну пажњу обрате на особе које их контактирају са лажних профила на друштвеним мрежама.
Прошле године је у градској луци пронађено рекордних 90 тона кокаина вредног 13 милијарди евра, а сматра се да заплене, које су највеће у Европи, чине само десет посто кокаина прокријумчареног кроз град.
И сам градоначелник Антверпена где је ескалирало насиље са све бомбашким нападима и пуцњавом из аутомобила, каже да богати пословни људи потпомогнути новцем од дроге настоје да се инфилтрирају и утичу на политику града.
Због тврдњи да нарко-банде покушавају да га убију, Барт Де Вевер је прошле године добио 24-часовну полицијску заштиту.
- Поносни смо на блиске везе и снажан трговински однос с Латинском Америком. Међутим, посљедњих година, промет кокаином се експоненцијално повећао. Последице тога су врло опипљиве, посебно за лучке градове. Нажалост, последице сносе и земље из којих долази дрога, попут Колумбије. Утицај организованог криминала и криминалног новца поткопава ткиво нашег друштва, рекао је Вевер.
Један неименовани званичник каже да "бурекџинице и бријачнице зјапе празне" али на папиру бележе огроман профит, док цене некретнина у Антверпену расту због новца од трговине дрогом.
Његов положај поред Холандије, где се већи део увезеног кокаина пакује пре даље дистрибуције у друге делове Европе, такође је фактор. А читаву ситуацију додатно погоршава и растућа потражња за кокаином у Европи где се ова дрога све више сматра друштвено прихватљивијом.
Прошле године, након низа рација у склопу Операције Скај, једне од највећих белгијских операција против дроге, откривена је мрежа корумпираних званичника који су имали приступ државним базама података свих белгијских грађана.
Извршена је рација на више од 200 домова широм Белгије, а ухапшено је 48 осумњичених, укључујући три адвоката у Антверпену и државне службенике.
Заплењене су и огромне количине новца, дијаманата, накита, луксузних аутомобила и оружја, као и лажне полицијске униформе.
Главни тужилац Антверпена Френки де Кејзер упоредио је рат против нарко банди са "игром мачке и миша" у којој се криминалци боре да остану корак испред закона.