НОВИ ЦИКЛОН ТУТЊИ ИНДИЈОМ: Олујни ветар носио објекте,више од милион људи евакуисано (ВИДЕО)
Огромни таласи правили муку грађанима.
Моћни циклон захватио је исток Индије, а према првим извештајима у невремену је страдало неколико људи, док је више од милион евакуисано.
Прилика која се не пропушта! ГРЧКИ ХОТЕЛИ од 525€: Extra понуда за целу породицу
ПРВА ГЕЈ ПРЕСТАВНИЦА БЕЛЕ КУЋЕ: Први пут у америчкој историји, да ли ће баш она заменити Џен Псаки? (ВИДЕО)
ДЕТАЉИ ПУЦЊАВЕ У КАЛИФОРНИЈИ: Нападач запалио кућу, па кренуо да решета људе на улици, на крају пресудио и себи? (ВИДЕО)
Циклон "Иас", који је рерастао у велику циклонску олују погодио је делове Индије и Бангладеша. Ово је други циклон у недељу дана који је погодио Индију, након што је циклон Тауктае убио више од 150 људи.
Нови циклон донео је снажне ветрове и обилне падавине који су озбиљно оштетили куће, а снажни таласи изазвали су и поплаве у појединим градовима.
Више од милион људи евакуисано је пре него што је олуја захватила ово подручје. Према извештајима индијских метеоролога, циклон је донео ветрове који су били јачине између 70 и 80 километара на час. Они су такође најавили да очекују да ће се олуја полако померати ка северо-западу и постепено слабити у наредним данима.
Према првим извештајима оштећено је више од 20.000 домова, док су град Digha погодили таласи висине и до четири метара. Једна особа је тада настрадала и извучена је из мора, док је друга преминула када се њена кућа обрушила на њу.
Више од 1.200 склоништа преуређено је у складу са епидемиолошким мерама, а то је још један изазов за Индију, будући да последњих недеља воде озбиљну битку са новим сојем корона вируса, пише BBC.
Тешко невреме захватило је и Бангладеш где је више од 20 села у јужном округу Патуакхали потопљено, а око 15.000 људи смештено је у склоништа. Званичници су за медије потврдили да је једна особа преминула када је на њу пало дрво, док је бежала од поплаве.
Циклон Иас погодио је Индију баш у тренуцима када се ова земља бори са смртоносним другим таласом инфекција корона вируса, а здравствени системи су већ преоптерећени. Крематоријуми, гробља и болнице већ су функционисали пуним капацитетом од како је порастао и број смртних случајева, иако према званичним подацима сада постоји благи пад новооболелих.
- Северна обала Бенгалског залива је склонија катастрофалним циклонским налетима него било где на земљи- рекао је раније BBC-u Боб Хенсон, метеоролог и писац из Weather Ундергроунд-а.
Он је додао да је Бенгалски залив "књишки пример“ најгоре врсте места за развијање олујних удара због плитких, удубљених залива у којима јаки ветрови тропског циклона гурају воду. Метеоролози кажу да су високе температуре мора у топлом бенгалском заливу такође један од главних разлога за појаву јаких циклона.