НИКО НЕ ЗНА ШТА ЋЕ БИТИ СА ОВИМ ДЕЛОМ БРИТАНСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: "Очекујемо будуће преговоре о суверенитету"
Некада је због ових острва вођен прави рат.
Нови аргентински председник Хавијер Милеи рекао је за "Скај њуз" да је започео разговоре са Великом Британијом о Фокландским острвима и да очекује будуће преговоре о суверенитету британске територије.
АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР НАЈЗАД ПУШТЕН НА СЛОБОДУ: Невероватно шта су захтевали да уради пре него што га ослободе
ГАЛАНТ ВОЈНИЦИМА САСУО СУРОВУ ИСТИНУ: Ево шта чека Израел уколико изгубе рат са Хамасом
У Кини успешно тестирана ПОЛИЦИЈСКА ПАТРОЛНА ВОЗИЛА БЕЗ ВОЗАЧА (ФОТО)
Коментари, дати на рубу састанака Светског економског форума у Давосу, уследили су након првог билатералног састанка Милеија са Уједињеним Краљевством - приватне седнице са министром спољних послова Дејвидом Камероном.
Милеи, који је недавно победио на изборима у Аргентини, обећао је током своје кампање да ће стећи суверенитет над острвима.
Говорећи убрзо након састанка са Камероном, рекао је: "Разговарали смо о Фокландима и то је нешто за будуће дипломатске преговоре."
Могући преговори ће изазвати контроверзу, јер је Британија у прошлости рекла да нема планове за било какве дипломатске преговоре о будућности острва.
Британски званичник је рекао: "На Фокландским острвима, министар спољних послова и председник Милеи пристали су да се не слажу, и то учтиво. Став Уједињеног Краљевства и стална подршка праву Фокландских острва на самоопредељење остају непромењени".
Милеи је такође одржао говор окупљеним политичарима и пословним људима у Давосу у којем је упозорио да је "западни свет у опасности".
Он је рекао: "Оне који треба да бране вредности Запада запосела је визија света која неумољиво води ка социјализму, а самим тим и сиромаштву".
Питање суверенитета над Фокландима дуго је било извор спора између Британије и Аргентине, које су водиле кратак рат око острва 1982. године.
Буенос Ајрес је више пута покушавао да обнови преговоре о суверенитету Фокландских острва, које Аргентина назива Малвинска острва, али Велика Британија тврди да преговори нису на столу све док становници острва желе да остану Британци.
На референдуму о суверенитету острва 2013. године, 99,8 одсто је гласало да остане британска територија – са само три гласа против, пише Скај њуз.
Извор: Србија Данас/АЛО!