NIKO NE ZNA ŠTA ĆE BITI SA OVIM DELOM BRITANSKE TERITORIJE: "Očekujemo buduće pregovore o suverenitetu"
Nekada je zbog ovih ostrva vođen pravi rat.
Novi argentinski predsednik Havijer Milei rekao je za "Skaj njuz" da je započeo razgovore sa Velikom Britanijom o Foklandskim ostrvima i da očekuje buduće pregovore o suverenitetu britanske teritorije.
ARNOLD ŠVARCENEGER NAJZAD PUŠTEN NA SLOBODU: Neverovatno šta su zahtevali da uradi pre nego što ga oslobode
GALANT VOJNICIMA SASUO SUROVU ISTINU: Evo šta čeka Izrael ukoliko izgube rat sa Hamasom
U Kini uspešno testirana POLICIJSKA PATROLNA VOZILA BEZ VOZAČA (FOTO)
Komentari, dati na rubu sastanaka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, usledili su nakon prvog bilateralnog sastanka Mileija sa Ujedinjenim Kraljevstvom - privatne sednice sa ministrom spoljnih poslova Dejvidom Kameronom.
Milei, koji je nedavno pobedio na izborima u Argentini, obećao je tokom svoje kampanje da će steći suverenitet nad ostrvima.
Govoreći ubrzo nakon sastanka sa Kameronom, rekao je: "Razgovarali smo o Foklandima i to je nešto za buduće diplomatske pregovore."
Mogući pregovori će izazvati kontroverzu, jer je Britanija u prošlosti rekla da nema planove za bilo kakve diplomatske pregovore o budućnosti ostrva.
Britanski zvaničnik je rekao: "Na Foklandskim ostrvima, ministar spoljnih poslova i predsednik Milei pristali su da se ne slažu, i to učtivo. Stav Ujedinjenog Kraljevstva i stalna podrška pravu Foklandskih ostrva na samoopredeljenje ostaju nepromenjeni".
Milei je takođe održao govor okupljenim političarima i poslovnim ljudima u Davosu u kojem je upozorio da je "zapadni svet u opasnosti".
On je rekao: "One koji treba da brane vrednosti Zapada zaposela je vizija sveta koja neumoljivo vodi ka socijalizmu, a samim tim i siromaštvu".
Pitanje suvereniteta nad Foklandima dugo je bilo izvor spora između Britanije i Argentine, koje su vodile kratak rat oko ostrva 1982. godine.
Buenos Ajres je više puta pokušavao da obnovi pregovore o suverenitetu Foklandskih ostrva, koje Argentina naziva Malvinska ostrva, ali Velika Britanija tvrdi da pregovori nisu na stolu sve dok stanovnici ostrva žele da ostanu Britanci.
Na referendumu o suverenitetu ostrva 2013. godine, 99,8 odsto je glasalo da ostane britanska teritorija – sa samo tri glasa protiv, piše Skaj njuz.
Izvor: Srbija Danas/ALO!