НОВИ ПРИТИСЦИ НА СРБИЈУ ЗБОГ ЧЕЛИЧНОГ ПРИЈАТЕЉСТВА СА КИНОМ: ФБИ и МИ5 означили Кину за највећу претњу!
Свет је у превирању и прегруписавању. Традиционалне силе ће морати да прихвате да има још некога на овом свету. Кина је глобални фактор у пуном замаху на ког морате рачунати било где да се налазите, оцењује Павле Јевремовић.
Директор америчког Федералног истражног бироа (ФБИ) Кристофер Вреј и шеф британске обавештајно-безбедносне агенције МИ5 Кен Макалум у првом заједничком обраћању јавности имали су само једну поруку за свет: "Кина је највећа дугорочна претња по економију и безбедност!" Колико год се нека држава држала по страни у судару титана, како се може окарактерисати оно што стоји иза овог драматичног наступа утицајних канцеларија, неминовно глобално прегруписавање несумњиво ће имати утицај и на мале.
ЛОКАЛЦИ НАПЛАЋУЈУ: Ако планирате да летујете у Грчкој аутом, будите спремни да тражите паркинг САТИМА, а онда још да га ПЛАТИТЕ!
БАЈДЕН ПОТПИСАО УРЕДБУ КОЈОМ СЕ ШТИТИ ПРАВО НА АБОРТУС: Да ли је могућ преокрет у Америци, хоће ли то нешто променити?
АБЕ УБИЈЕН ОРУЖЈЕМ ИЗРАЂЕНИМ 3Д ШТАМПАЧЕМ? Нови детаљи атентата на бившег премијера - ЈЕДНА СТВАР и даље нејасна!
С обзиром на притиске које Србија тренутно трпи због односа с Москвом и неувођења санкција, поставља се питање да ли је у току стварање разлога за нове главобоље Београда, овога пута због стратешког партнерства и с Пекингом. Или је ствар потпуно другачија, јер ће глобална ситуација, која је тек у фази обликовања, створити предност за Србију баш због челичног пријатељства?
Незаобилазан фактор
Бивши амбасадор Србије при УН Павле Јевремовић каже да у овако драматичним обраћањима шефова ФБИ и МИ5 готово увек претеже пропаганда. Ипак, он напомиње да је рат у Украјини створио такву ситуацију у којој се жели изоловати Русија и пореметити њени односи с Европом, а да је у основи проблем Кина.
- Кина је фактор без којег се не може више рачунати и посматрати глобална ситуација. Разумљиво је код нас то расположење нервозе, јер смо део и конфликта и кризе и напти, али свет дефинитивно иде у другом правцу. Видите да се озбиљне земље групишу и покрећу питања развоја, ревитализације Уједињених нација и сличнетосо. Све ове ствари су у настајању, а сви су заинтересовани да се то што више замагли. Увек када се прате овакве вести, треба се одвојити од садржаја и поставити питања откуд сад то, ко пласира и зашто баш у овом моменту. Чињеница је да је свет у једном превирању и прегруписавању. Традиционалне силе ће, на лакши или тежи начин, морати да прихвате да има још некога на овом свету - напомиње он.
На питање колико је за Србију корисно стратешко партнерство с Кином, с обзиром на њен незаустављив развој, саговорник каже:
- Замислите да живимо у неком градићу и да је ту један моћни комшија кога не можете да игноришете и да хоћете. Према томе, Кина је глобални фактор у пуном замаху на кога морате рачунати било где да се налазите. Друга је ствар што је сад код нас превише присутан међународни моменат, па нас притискају час с једног, час с другог правца.
Подела света
Спољнополитички коментатор Милован Јовановић објашњава за наш лист да је Америка одавно означила Кину као главног потенцијалног непријатеља, али и напомиње да многе важне земље ЕУ имају с Пекингом снажно пријатељство и сарадњу.
- То су државе попут Немачке, Француске, Шпаније, Бугарске, Италије, Мађарске... Србија ће пре бити изложена притисцима везаним за увођење санкција Русији и решавању питања КиМ него што се тиче њених односа и сарадње с Кином. Председник Србије вештом политиком успева да у све суженијем маневарском простору успешно лавира, бранећи српске интересе и чувајући мир и стабилност. Због нових геополитичких ломова изазваних руском агресијом на Украјину веома је тешко држати се по страни, јер постоји јасна подела између Истока и Запада - оцењује он.
Тајван им кључан
Уз упозорење да би кинеско заузимање Тајвана представљало "једну од најужаснијих економских катастрофа које је свет икада видео", шефови ФБИ и МИ5 оптужили су Пекинг да је примењивао сајбер-шпијунажу за варање и крађу "у масовним размерама", покушавао да украде технологију, мешао се у унутрашње политичке ствари...
- Ако Кина нападне Тајван, економски поремећаји били би неупоредиво већи од оних виђених ове године. Западни инвеститори у Кини постали би таоци, а ланци снабдевања тешко поремећени. Немам разлога да мислим да је њихов кинески интерес за Тајван пао на било који начин - рекао је директор ФБИ у седишту МИ5 у Лондону пред публиком, у којој су се нашли извршни директори великих компанија и припадници академских заједница.
Он је навео и да Кина сада извлачи разне лекције из сукоба у Украјини:
- То укључује тактике да се осигурају од будућих санкција попут оних које су погодиле Русију.
Кина узвратила
САД су највећа претња светском миру и развоју
САД су "највећа претња светском миру, стабилности и развоју", одговор је Кине на оптужбе САД за кинеско шпијунирање и претње међународном поретку. Оштра реторика иначе долази уочи састанка државног секретара САД Антонија Блинкена и кинеског министра спољних послова Ванг Јија у суботу на самиту министара Г20 на Балију, у Индонезији.
- Релевантни амерички политичар је оцрнио и напао Кину. Чињенице су у потпуности доказале да су САД највећа претња светском миру, стабилности и развоју - поручио је портпарол министарства спољних послова Џао Лиђен, уз позив америчком званичнику да "заузме исправну перспективу, сагледа развој Кине на објективан и разуман начин и престане да шири лажи и престане да даје неодговорне примедбе".
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа