НОВИ ВИРУС ПРОНАЂЕН У КИНИ: Преносе га свиње и ОПАСАН је! (ФОТО)
У Кини откривена нова врста коронавируса, потенцијално опасног за људе
Након слепог миша, сада свиње? Коронавирус је раширен међу свињама у Кини, а може утицати и на људске ћелије, показала је нова студија. Нови вирус Садс-ЦоВ се стога може умножавати у људским плућним ћелијама, ћелијама дисајних путева и ћелијама црева.
То сугерише да овај коронавирус може утицати и на људе - чак и ако до данас нису познати случајеви. Стога истраживачи траже интензивно праћење овог новог вируса.
Било да су то шишмиши, пацови или свиње: Патогени који могу бити и опасни за људе, изнова се развијају у животињском царству. Мутацијама стичу способност укрцавања у људске ћелије и умножавања у њима. Примери таквих зооноза узрокованих преласком са животиња на људе су многе пандемије грипа, али и тренутна пандемија коронавируса. Сарс-ЦоВ-2, Covid-19 који је свет бацио на колена, развио се из вируса короне слепог миша.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/20/profimedia-0560268433.jpg?itok=YaqeLCQ_)
КОНАЧНО! Почиње најбољи фудбал на свету, већ вечерас ће све да пуца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/07/profimedia-05566100481.jpg?itok=PQLrftMa)
КОРОНА ГАЗИ, А АНЕСТЕЗИОЛОГА НИ ЗА ЛЕК: Мрачна упозорења лекара
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/379887/profimedia-0511166670.jpg?itok=VQV9Xqz6)
ИТАЛИЈАНСКУ ПОКРАЈИНУ ЈЕ ПРЕГАЗИЛА КОРОНА: Сада се припрема за нови КАРАНТИН
Али Сарс-ЦоВ-2 можда није једини коронавирус који тренутно представља претњу. У Кини је последњих година било неколико епидемија болести узрокованих синдромом акутне дијареје свиња коронавируса (Садс-ЦоВ). Код свиња овај коронавирус, који је откривен тек 2016. године, изазива тешки пролив од којег умире 90 одсто младих прасади. Истраживачи претпостављају да овај патоген, попут Сарс-ЦоВ-2, изворно долази од слепих мишева.
То поставља питање колико је широк спектар ширења овог новог коронавируса и да ли би могао утицати и на људе. Каитлин Едвардс са Универзитета Северне Каролине у Чапел Хилу и њен тим су вирусом Садс-ЦоВ заразили различите станичне ћелије мајмуна, мачака, свиња и људи и тестирали може ли патоген ући у те ћелије и размножавати се у њима.
Резултат: испоставило се да су готово све тестиране ћелије подложне Садс-ЦоВ - укључујући и оне на људима. Након само 48 сати, истраживачи су успели открити активне вирусе у ћелијским линијама из јетре, црева и желуца. У другом тесту, свињски коронавирус се такође умножио у узорцима свежих ћелија из слузнице носа човека, дисајних путева и плућа.
Чини се да Садс-ЦоВ не користи ниједну од раније познатих улазних тачака - не инфицира људске ћелије путем АЦЕ2 рецептора као што је Сарс-ЦоВ-2, нити путем пристаништа познатих од других коронавирус.
"Антитела која блокирају ове рецепторе, нису инхибирали репликацију вируса у људским станицама", извештавају Едвардс и њен тим. Сада је важно појаснити у накнадним студијама како овај свињски коронавирус утиче на ћелије и које су људске ћелије и даље потенцијално осетљиве.
"Ови подаци показују да је спектар прималаца Садс-ЦоВ врло широк и да укључује и људе", наводе Едвардс и њен тим. Очигледно је да је овај коронавирус већ у стању да се пребацује између слепих мишева, свиња и других сисара.
"Ово показује Садс-ЦоВ као потенцијални високо ризични коронавирус који би могао утицати на глобално здравље и економију," објавили су истраживачи.