КИНА НА УДАРУ КРИТИКА: Поново покренуто питање положаја Ујгура и муслимана, појавила се нова сведочења
Бивши затвореници кампова сведоче како су наводно морали да једу свињетину сваког петка, док је "влада развила програм узгоја свиња у регији гдје живе Ујгури".
Прошло је више од две године откако је Сајрагул Саутбај пуштена из кампа за преваспитавање у кинеској регији Синђијанг. Ова мајка двоје деце још "има ноћне море од понижења и насиља које је преживела док је била у притвору", пише Ал-Јазеера.
Волонтери у доба короне - ко су људи који су без страха стали уз државу и народ
НОВИ РАТНИ СУКОБ У СРЦУ ЕВРОПЕ? "Пашће крв и добиће нови рат" (ВИДЕО)
РУСКИ РАТНИ БРОДОВИ И ПОДМОРНИЦЕ ОКРУЖИЛИ БРИТАНИЈУ: Паника у Лондону, стигло појачање од Француза
Саутбај, лекар и едукатор која сада живи у Шведској, недавно је објавила књигу у којој је описала своја искуства, укључујући и то да је сведочила о "премлаћивањима, сексуалном злостављању и присилној стерилизацији".
У недавном интервјуу за Ал-Јазееру, говорила је о томе шта проживљавају Ујгури и друге муслиманске мањине, укључујући "присиљавање да једу свињетину", што је забрањено у исламу.
- Сваког петка смо били присиљени да једемо свињетину. Намерно су изабрали дан који је свет за муслимане, и ако одбијеш, строго би те казнили - рекла је, додавши да је "ово направљено како би муслимански затвореници осећали кривицу и срам". Казала је и да је тешко описати емоције које је имала сваки пут кад би јела свињетину.
- Јела сам то као да сам друга особа. Све око мене би постало тамно. Било је то тешко прихватити - рекла је.
Политика "секуларизације"
Њено и сведочење других показује како је "Кина циљала на културна и религијска уверења муслиманске етничке мањине, имплементирајући надзор над њима и отварајући мрежу кампова које оправдава" као мере против "екстремизма".
Документи који су били доступни Ал-Јазеери показују да је агрикултурна политика постала део политике "секуларизације", како то описује немачки антрополог Адриан Зенз.
Према њему, документи и чланци државних медија показују да постоје "активни" напори да се промовишу и шире фарме свиња у тој регији.
У новембру 2019, један од високих званичника у провинцији Синђијанг, Шохрат Закин, рекао је да ће ова регија бити претворена у "средиште узгоја свиња", потез за који Ујгури кажу да се противи њиховом начину живота.
Један чланак објављен у мају који је Зенз забележио описује нову фарму на југу Кашгара, којој је циљ да произведе 40.000 свиња сваке године.
Уговор о томе је формално потписан 23. априла ове године, првог дана рамазана, месеца у којем муслимани посте. Муслимани чине 90 посто популације тог града, а у уговору се наводи да је производња намијењена за домаћу употребу, не за извоз.
- Ово је покушај да се у потпуности обрише култура и религија људи у Синђијангу. То је стратегија секуларизације, чиме би Ујгури постали секуларни како би пратили комунистичку партију - рекао је Зенз.
"Три зла"
Пекинг је бранио ову политику, рекавши да је то начин борбе против "три зла - екстремизма, сепаритизма и тероризма", након смртоносних немира у регионалној престолници Урумчију 2009. године.
Негирао је постојање кампова за преваспитавање које УН потврђује и наводи да је више од милион људи тамо било притворено. Уместо тога, Кина говори да држи центре у којима Ујугури могу научити нове вештине.
Као Саутбај, ујгурска пословна жена Зумрет Давут је била притворена у марту 2018. Два месеца су власти од ње тражиле да објасни њене везе са Пакистаном, одакле је њен супруг. Испитивали су је и да ли проучава религију и чита Куран.
Она каже да су је наводно редовно понижавали, а једном приликом "човек који је испитивао ударио је по лицу умотаним папиром". Она је наводно другом приликом морала да моли чуваре да је пусте у тоалет, али они су је наводно оставили завезану и гледали све време.
И она, ако и њена претходница, такође потврђује да је морала наводно да једе свињентину редовно.
- Како би преживели, морали смо јести оно што нам се послужи - рекла је за Ал-Јазееру.
Она и неколико других затвореница наводно су стерилисане како би их "спречили да имају још деце". Саутбај каже да је "пракса послуживања свињетине коришћена и на другим местима, као например у школама где су ученици били присиљени да једу месо".
Такође, додаје да је влада наводно покренула иницијативу названу "бесплатна храна" за муслиманску децу у вртићима, где су им без њиховог знања наводно служили свињетину.