ОБДУКЦИЈЕ ДОКАЗАЛЕ ОПАСНУ КОМПЛИКАЦИЈУ: Откривено зашто респиратори не помажу неким пацијентима оболелим од вируса
Учесталост већа него што је очекивано
Америчком глумцу Нику Кородеру (41) морали су да ампутирају десну ногу након што је три недеље провео на одељењу за интензивну негу на којем се лечио од ковида-19. Његову циркулацију је зауставио угрушак, а то је још једна опасна компликација болести која је захватила цели свет.
ТРАМП КИНИ ИСПОСТАВЉА РАЧУН: За пандемију ће платити 160 милијарди долара!
ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: Све више деце болује од ОВЕ БОЛЕСТИ, може бити повезана са короном
ЗАБРИЊАВАЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ НОВОГ ИСТРАЖИВАЊА: COVID-19 може опстати у ваздуху и до два сата, а ОВАКО циркулише
Угрушци су из разних разлога честа компликација међу болесницима на интензивном лечењу, али њихова је учесталост већа међу оболелима од ковида него што је очекивано.
- На одељењу имамо четрдесетогодишњаке са угрушцима у прстима, а нема никаквог разлога за то осим корона вируса - рекла је докторка на интензивној нези њујоршке болнице "Лангон" Шери Брошахан и додала да један од њих има великих проблема са дотоком крви у обе ноге и у обе руке и да ће доктори вероватно морати да ураде ампутацију.
Крвни угрушци нису опасни само за удове, него могу да доспеју и у плућа, срце или мозак, што може да резултира смртоносном плућном емболијом или срчаним и можданим ударом.
У недавној студији холандских научника откривено је да је 31 од 184 пацијената укључених у истраживање имао компликације са угрушцима, што је "изузетно висок проценат". На срећу, потреба за ампутацијама ипак је много ређа.
Зашто се то догађа?
Бехнуд Бикдели, доктор у њујоршкој Презбитеријанској болници, окупио је међународни тим стручњака да би проучили проблем. Њихова открића објављена су у часопису америчких кардиолога. Закључили су да је ризик од појаве угрушака толико висок да би пацијенти оболели од ковида-19 требало да превентивно добијају лекове за разређивање крви.
Постоји неколико могућих разлога због којих настају. Пацијенти са тежим обликом ковида-19 често одраније пате од неке болести, попут болести срца или плућа, које су саме по себи повезане са већим ризиком од развоја тромбозе.
И сам боравак на одељењу интензивне неге повећава ризик, јер тамо пацијенти дуже време непомично леже, што погодује развоју угрушака.
Корона вирус је повезан и са неуобичајеном реакцијом имунолошког система која се назива "цитокинска олуја", а нека истраживања упућују на то да је и тај феномен повезан са вишом стопом стварања тромбова.
Могуће је и да на згрушавање утиче и нешто повезано са самим корона вирусом, што лекари нису приметили раније код неких других вирусних обољења.
Стручни рад објављен прошле недеље у Ланцету показао је да вирус може да настани епител, ткиво које облаже органе и крвне судове, што у теорији може да утиче на процес згрушавања.
Микроугрушци
Иако антикоагуланси, попут хепарина, код неких пацијената делују, код других нису делотворни јер су угрушци превише мали, појаснила је Брошахан.
- Микроугрушака је много и не знамо где се тачно налазе. Аутопсије су показале да су плућа неких пацијената садржала стотине микроугрушака - објаснила је Брошахан.
Међутим, појава нове загонетке решила је једну старију. Сесилија Мирант-Борде, докторка болнице за војне ветеране на Менхетну, каже да плућа пуна микроугрушака објашњавају због чега респиратори нису били од веће помоћи код одређеног дела пацијената.
На почетку пандемије лекари су те пацијенте лечили према протоколу за акутни респираторни дистрес синдром, познат и као "мокра плућа".
Разлог за неефикасност респиратора у неким случајевима "нису била плућа пуна воде" већ "микроугрушци који су блокирали циркулацију" па је крв напуштала плућа са мање кисеоника него што је то уобичајено.
Прошло је пет месеци откако се вирус појавио у Вухану, а доктори о њему свакога дана сазнају све више.
- Иако смо изненађени открићем, заправо не би требало да будемо толико изненађени, вируси су непредвидљиви - рекла је Брошахан.