ОБИСТИНИЛЕ СЕ ЦРНЕ СЛУТЊЕ, СИРОМАШНИ НА ЦЕДИЛУ: ЕУ и Британија се "туку" за вакцине, као пролетос за респираторе
Док ЕУ и Велика Британија воде прави рат око вакцина, сиромашне земље нису примиле нити једну дозу спасоносног цепива
Страшни вакционални национализам којег су се Светска здравствена организација и друге здравствене организације прибојавале управо се догађа, а почиње у Европи, која се обично може похвалити највишим нивоима једнакости по многим мерилима, наводи се у анализи CNN.
НАРУЧИЛИ ЧЕТИРИ ПУТА ВИШЕ ВАКЦИНА НЕГО ШТО ИМ ЈЕ ПОТРЕБНО: "Рат" за цепива у ЕУ се наставља
МАЂАРСКИ МЕДИЈИ ПУНИ ПОХВАЛА О СРБИЈИ: "Србија је постала лидер Европе"
У тексту се подсећа да је кључни тренутак пандемије био заседање Генералне скупштине УН у септембру прошле године, када су светски лидери почели да показују извесно јединство у тренутку када се број преминулих од корона вируса у свету ближио бројци од million.
Тада су рекли да су научили лекцију из штете коју је нанело гомилање заштитне опреме и обећали да ће, када вакцине буду спремне, најрањивији у свету бити први у реду да их приме.
Солидарност између Велике Британије и ЕУ је у потпуности нестала и уступила место свеопштој борби око тога ко има више права на десетине милиона доза које је произвела британско-шведска компанија АстраЗенека.
У међувремену, многе државе још нису примениле ниједну дозу вакцине, напомиње CNN.
Сукоб је настао око договора ЕУ са АстраЗенеком, која је недавно обавестила блок да неће моћи да испоручи количину вакцина којој се ЕУ надала до краја марта.
Лидери ЕУ бесни су због тога што, како изгледа, компанија испуњава своје испоруке за тржиште Велике Британије, а не за њихово.
Док су жалбе ЕУ углавном усмерене на АстраЗенеку, спор је изазвао анимозитет на обе стране Ламанша, у тренутку када су две стране тек изашле из четворогодишњег спора око услова Брегзита.
Брисел је јуче увео контролу извоза вакцина да би пратио колико доза напушта континент и куда иду, а иако лидери то назвају мером транспарентности, изгледа да је у питању циљана забрана извоза, оцењује CNN.
Амерички медиј подсећа и да је ЕУ саопштила да ће се позвати на клаузулу у договору о Брегзиту за наметање контроле извоза у Северну Ирску како би се обезбедило да дозе не иду кроз тај регион у остатак Велике Британије, али је та претња повучена неколико сати касније након што су британски и ирски лидери затражили хитно појашњење од Брисела због тог изузетно контроверзног потеза.