ОД ЦРНОГ ЈАСТРЕБА ДО ХАМВИЈА - РУРАЛНА БАНДА ПРОВОЦИРА АМЕРИКАНЦЕ: Талибани покрали сву војну опрему, па се размећу (ФОТО)
Осим скупоценог хардвера, стручњаци су такође забринути да се екстремистичка група сада докопала и софистициране технологије
Како су талибани дошли на власт у Авганистану, запленили су милионе, можда и милијарде долара вредну америчку војне опреме која је некада припадала авганистанским снагама.
ЕВАКУАЦИЈА УБРЗАНА: Бајден се поново огласио о ситуацији у Авганистану - пребачено је 11.000 људи до сад!
ТАЛИБАНИ ПРЕГАЗИЛИ БАГЛАН: Снаге отпора претрпеле страховит пораз, милитанти сада контролишу целу провинцију
ПОДНЕТ ЗАХТЕВ ЗА ОПОЗИВ БАЈДЕНА: Амерички председник на климавим ногама - озбиљно му уздрмана власт (ФОТО)
Снимци из подручја која је заузела милитантна група показују борце који у свом поседу имају америчко оружје, оклопна возила, па чак и хеликоптере и беспилотне летелице "Црни јастреб" (Blackhawk).
Осим скупоценог хардвера, стручњаци су такође забринути да се екстремистичка група сада докопала и софистициране технологије, укључујући биометријске уређаје које америчка војска користи за идентификацију Авганистанаца који су помагали Американцима и савезницима.
То је импресиван потез за групу која је означена као рурална банда када се појавила деведесетих година. Али упркос строгим тумачењима ислама и одбацивању већине тековина савременог друштва, талибани су показали флексибилност када је у питању технологија. Постали су активни на интернету и друштвеним мрежама, а њиховим борцима није страна америчка војна опрема.
- Талибани су већ користили софистицирану војну опрему коју су последњих година заробили од авганистанских снага националне безбедности. Они су користили све, од наочара за ноћно осматрање и нишана до снајперских пушака, оклопних возила и артиљерије - рекао је Роберт Кревс, стручњак за Авганистан на Универзитету Станфорд.
У најмању руку, преузимање америчке технологије је симболична победа талибана, који су се деценијама борили застарелим оружјем и живели у страху од америчке ваздушних удара и технолошке надмоћи. Али стручњаци кажу да ће то имати и практичне последице.
- Талибани знају вредност високо софистицираног наоружања - рекао је Ибрахим Бахис, консултант Међународне кризне групе и стручњак за талибане, истичући да је та група управљала ограниченим ваздушним снагама током своје прве владавине у Кабулу деведесетих.
За талибане, најкориснија технологија могла би бити релативно нискотехнолошка и не нужно америчка. Група је већ показала способност употребе, на пример, артиљерије Д-30 из руског доба. Али губитак толике количине опреме могао би додатно да осрамоти Вашингтон.
Многи аналитичари се слажу да ће се талибани вероватно мучити да одрже или чак да управљају већином америчких авиона због њихове технолошке сложености, али да нико не треба да се изненади ако види неке америчке типове како лете са новим заставама.
Америчка опрема је заоставштина масовног пројекта јачања авганистанских снага безбедности који је коштао 83 милијарде долара. Између 2005. и 2021. године, Америка је исплатила најмање 18 милијарди долара авганистанској војсци за "опрему и транспорт“, као и још неколико милијарди за обуку и одржавање опреме.
Пре него што су земљу заузели талибани, авганистанске ваздушне снаге имале су више од 40 оперативних хеликоптера МД-530 америчке производње, као и више од 30 хеликоптера УХ-60 "Црни јастреб". Ту су била и 23 употребљива јуришна авиона А-29 Супер Тукано, од којих су неки надограђени за бацање ласерски навођених бомби.
Иако још нема коначних бројева, тренутна обавештајна процена је да талибани контролишу више од 2.000 оклопних возила, укључујући америчке "хамвије".
Садашњи и бивши званичници Америке кажу да постоји забринутост да би то оружје могло да се употреби за убијање цивила, да би га друге милитантне групе, попут Исламске државе, заплениле како би напале америчке интересе у регији, или чак потенцијално предало противницима, укључујући Кину и Русију.
Али да ли талибани заиста могу да користе најнапреднију технологију, остаје да се види. На пример, амерички авиони често захтевају компликовано одржавање са којим се тешко носе и много напредније државе. Талибани би могли да наиђу на исте проблеме као и авганистанске оружане снаге, пише "Вашингтон пост" - без скупе подршке, коју често пружају страни извођачи, већина скупоцене америчке технологије скупљаће прашину.
Легендарна сцена америчких војника који забадају заставу САД на јапанско острво Иво Џима једна је од најупечатљивијих фотографија Другог светског рата. Сада је елитни талибански одред поново креирао ту сцену, али у Авганистану и са талибанском заставом.
Покушавајући да по ко зна који пут утрљају војсци САД со на рану нанету повлачењем трупа из Авганистана, један одред талибана поново креирао сцену која деценијама служи за пример лавовске борбе америчких војника против царског Јапана током Другог светског рата.
Припадници одреда Бадри 313 обукли су се у америчку камуфлажну и тактичку опрему, коју су заробили после повлачења САД из Авганистана, и заболи талибанску заставу у земљу.
Више информација о дешавањима у Авганистану можете прочитати ОВДЕ.