ОДНЕО ВИШЕ ОД 100 ЖИВОТА: Смртоносни ветар који УБИЈА ЉУДЕ све више јача, а то све због климатских промена!
Студије о атрибуцији показале су да су климатске промене појачале екстремне ветрове и падавине познате као Тајфун, а један од њих је Гаеми који је у јулу погодио Филипине, Тајван и источну Кину појачан глобалним загревањем узрокованим фосилним горивима.
Студије о атрибуцији показале су да су климатске промене појачале екстремне и смртоносне ветрове и падавине које је проузроковао тајфун Гаеми, који је у јулу погодио Филипине, Тајван и источну Кину.
Тајфун који је крајем јула захватио Филипине, Тајван и кинеску провинцију Хунан био је појачан глобалним загревањем узрокованим фосилним горивима, показује нова анализа.
Тајфун Гаеми однео је више од 100 живота и оставио за собом траг уништења у три азијске земље. Брзина ветра достигла је 233 км/х – еквивалент урагана категорије 4 – пре него што је тајфун ударио у Тајван.
World Weather Attribution (WWA), академска сарадња која проучава атрибуцију екстремних догађаја, саопштила је у четвртак да су ветрови тајфуна Гаеми били за око 14 км/х или 7% јачи због климатских промена изазваних људским фактором.
Тајфун је донео и огромне количине падавина. Филипини, који нису били на путу Гаемија, доживели су погоршање сезонских киша под утицајем тајфуна, што је изазвало разорне поплаве које су усмртиле 34 особе. Тајфун је други пут ударио у источну Кину, изазивајући тешке поплаве, бујице и клизишта. До 20. августа потврђена је смрт најмање 50 људи, док се још 15 води као нестало.
Иако није могла да утврди како су климатске промене утицале на падавине на Филипинима, WWA је закључила да су падавине које су погодиле Тајван и кинеску провинцију Хунан биле теже за око 14% и 9%.
Тајфуни – познати и као урагани у северном Атлантику, централном и источном Пацифику, те циклони у Индијском океану и јужном Пацифику – релативно су честа метеоролошка појава, али је у последњим деценијама дошло до значајног пораста њихове интензивности, што научна запажања повезују с антропогеним климатским променама.
Ови абнормални трендови углавном се приписују повећању температуре океана. Како се површина океана загрева, тако се загрева и ваздух изнад ње, што доводи до подизања воде на велике висине и стварања облака, док ниско подручје притиска испод привлачи више ваздуха. Како се ти системи развијају, формирају се олује. У недостатку јаких ветрова који би пореметили систем, он може прерасти у тајфун.
Иако број тајфуна не расте нужно, они који се формирају постају све разорнији – генеришући обилније кише и већи талас олуја.
Према студији WWA, високе температуре површине мора које су подстакле Гаеми биле би "практично немогуће" без антропогених климатских промена.
Светска мора су изузетно топла већ више од годину дана. Просечна температура површине мора прошлог месеца достигла је 20,88°Ц, што је друга највиша забележена вредност и само 0,01°Ц мање од рекорда из јула 2023. године. Тиме је окончан 15-месечни период рекордних температура површине мора. Према последњим трендовима температура, "све је вероватније" да ће 2024. година бити најтоплија до сада, надмашивши прошлу годину, саопштила је европска метеоролошка агенција Коперникус.
- Загревање изазвано фосилним горивима уводи нас у нову еру већих и смртоноснијих тајфуна, - рекао је Бен Кларк, истраживач на Институту Grantham за климатске промене и животну средину на Империјал колеџу у Лондону. Кларк је такође упозорио да ће Азија постајати све неугоднија и опаснија док фосилна горива не буду замењена обновљивом енергијом.
У априлу, Светска метеоролошка организација (WMO) је известила да је Азија најтеже погођена климатским променама у 2023. години, са укупно 79 катастрофа повезаних с воденим опасностима које су усмртиле више од 2.000 људи и директно погодиле 9 милиона људи. Агенција УН-а такође је утврдила да се скоро половина од укупно 984.263 смрти повезаних с климом и природним катастрофама у последњих пет деценија догодила у Азији, при чему су тропски циклони однели највише живота.
Извор: Србија Данас