ОДРЖАЛИ ЛЕКЦИЈУ СВИМА! Једина земља на свету која је победила четврти талас, РЕКОРДЕРИ у вакцинацији
Од њих сви треба да науче како се бори са пандемијом
Када је у питању борба са корона вирусом чини се како Израел предводи битку против ове инфекције, док га остатак земаља само прати. Већ годину дана ова земља даје лекције и нуди увид у будућност ситуације са пандемијом.
ВИШЕ НЕМА ДИЛЕМЕ! Ово је однос вакцинисаних и умрлих од короне - графикон показао чињенице (ФОТО)
САОПШТЕНА КОНАЧНА ОДЛУКА: Невакцинисани не могу у биоскопе, теретане,хотеле
ЕВРОПИ ПРЕТИ КОЛАПС! Након Аустрије, још једна држава увела је ЛОКДАУН за невакцинисане
Од како су се појавиле вакцине, Израел је био у врху земаља по стопи вакцинације како за одрасле, тако и за тинејџере. У међувремену су међу првима увели ковид потврде, а последњих месеци предњаче и у броју примљених бустер доза.
Још крајем јула, почели су са давањем бустер доза старијима од 60 година, а до краја августа додатна доза вакцине била је доступна свим грађанима старијим од 16 година.
Данас се потпуно вакцинисаном особом у Израелу сматра онај ко је примио све три дозе вакцине, која се прима када се стекне право на њу, односно након неколико месеци од примања прве две.
Четири месеца касније, подаци су јасни - појачана вакцинација омогућила је да се победи четврти талас који је у овој земљи букнуо у августу и септембру.
У пику последњег таласа имали су више од 8.000 заражених дневно, а више од 500 људи било је на одељењу интензивне неге широм земље. Тренутни седмодневни просек креће се између 450 и 500 новозаражених, а 129 особа налази се у тешком стању.
Према овим подацима јасна је разлика између вакцинисаних и невакцинисаних. Више од 75 одсто новозаражених протеклог месеца било је невакцинисано, показују подаци Министарства здравља, преноси CNN.
Разлика међу пацијентима старијим од 60 година, још је јаснија. Званичници наводе да је проценат старих у тешком стању који су примили две дозе вакцине, пет пута већи од оних који су примили и бустер дозу.
Лекције из Израела
Др Ентони Фаучи, директор америчког Националног института за алергије и инфективне болести, навео је ове податке јер мисли да ће ускоро трећа доза вакцине бити препоручена свима када се буду стекли услове.
- Ако погледате податке из Израела, врло је јасно да су разлике у опадању имунитета много израженије код старијих особа, али то иде постепено - рекао је Фаучи за НБЦ прошле недеље.
На лекцијама из Израела учи све више нација, посебно сада када се број новозаражених у Европи драстично повећао.
На пример, Немачка препоручује трећу дозу вакцине за све старије од 18 година, а у Великој Британији су од ове недеље доступни свим старијима од 40 година.
Интересовање за трећом дозом порасло је и међу Французима, а у САД је дозвољена за све старије од 18 година.
Здравствени стручњаци кажу да увођење бустер вакцина у многим западним земљама додатно подстиче неједнакост у давању вакцина у другим деловима света.
У Великој Британији, 88 одсто старијих од 12 година примило је прву дозу вакцине, 80 одсто је добило две дозе, а 26% је добило бустер дозу, показују подаци из 20. новембра.
Насупрот томе, само десет одсто људи у афричким земљама је у просеку примило прву дозу, а свега седам одсто Африканаца је потпуно вакцинисано, показују подаци.
Страх од петог таласа
Оно што сада забрињава стручњаке у Израелу је чињеница да иако је број заражених од септембра почео да пада, тај пад се није наставио, а просечан број људи које једна инфицирана особа зарази, поново је изнад један.
Професор Еран Сегал са израелског института Вајцман каже да је јо увек прерано да се каже да ли ова земља полако улази у пети талас. Он указује на податак да се скоро 1,5 милиона људи који су примили две дозе вакцине није вратило да прими бустер дозу.
- Постоји велики број људи чија су се антитела временом смањила, што је довело до спорог пада укупног имунитета становништва - каже Сегал.
Сада Израел ужурбано ради на сузбијању новог потенцијалног таласа. Званичници апелују на невакцинисане да то што пре ураде, као и да што већи број њих оде да прими додатну дозу.
Они су у понедељак започели кампању вакцинације деце од пет до 11 година.
- Половина дневно инфицираних јавља се у групи млађих од 11 година - рекао је за CNN прошлог петка доктор Ран Балисер.
Здравствени стручњаци се надају да уколико буду имали добар одазив међу децом да ће успети да сузбију нови талас на време.
Али чак и са високим процентом вакцинисаног становништва, веома је важно да актуелне епидемиолошке мере остану на снази посебно током зиме.
- Не постоји "магичан метак" који је довољно јак да обезбеди потпуну заштиту, посебно у зимском периоду. За то је потребна комбинација мера попут ношења маски у затвореном простору, одговорно понашање грађана, ограничења јавних догађаја у затвореном простору, ковид потврде и пораст броја вакцинисаних - рекао је доктрор Балисер.