Огласила се и ЕУ поводом КРИЗЕ у Италији: Ево шта мисле
Могућ референдум о ЕУ и у Италији
Висока представница за спољну политику и безбедност ЕУ Федерика Могерини изјавила је да има "пуно поверење" у председника Италије Серђа Матарелу.
Он је ставио вето на предложеног министра економије у кабинету који је требало да постане прва популистичка влада неке западноевропске државе, преноси АП.
Прочитајте и:
Наводи се да је Могеринијева оценила да је Матарела показао да служи италијанском народу и ЕУ тиме што је стопирао предлог владе Покрета пет звездица и Лиге.
- Имам пуно поверење, као и што верујем да га и сви Италијани имају у италијанске институције, почевши од италијанског председника, који је гарант италијанског Устава. Уверена сам да ће италијанске институције и председник Републике доказати да као и увек служе интересима италијанских грађана, који се, уз то, поклапају са снагом Европске уније - саопштила је Могеринијева.
Немачка се нада да ће Италија ускоро формирати стабилну и проевропску владу, изјавио је данас немачки министар за ЕУ Михаел Рох, преноси Ројтерс.
"Ми у Немачкој би требало да се уздржимо од давања савета око формирања владе, пошто је и нама требало шест месеци за формирање коалиције", рекао је Рот по доласку на састанак министара спољних послова држава чланица ЕУ у Бриселу.
Ројтерс преноси да је портпарол председника Италије Серђа Матареле објавио да ће се он данас у 11:30 часова састати са бившим званичником Међународног монетарног фонда Карлом Котарелијем, за којег медији спекулишу да ће му бити понуђена функција мандатара привремене владе.
Италија ни након 12 недеља од одржавања парламентарних избора, што је рекорд у историји Републике, и даље нема владу, а "Коријере дела сера" пише да странке већ размишљају о превременим изборима који би могли да буду одржани 9. септембра.
Лист наводи да у палати Квиринале, резиденцији председника Италије Серђа Матареле, који је одбио је да прихвати евроскептичног Паола Савону за министра економије па му је популистички мандатар Ђузепе Конте синоћ вратио мандат, теку драматични сати.
"Коријере дела сера" наводи да превремени избори, уколико их буде, неће бити обични тест воље бирача, већ референдум о Европи, о евру, а такође и о уставном устројству Италије.
"То је зато што је јасно да ће Председништво Републике - суочено са претњом импичментом - постати у предизборној кампањи једна од мета популистичког и суверенистичког фронта", пише дневник.
Луиђи ди Мајо, лидер Покрета пет звездица који је на мартовским изборима појединачно имао највише гласова, изјавио је синоћ да би требало опозвати председника Матарелу због "издаје државе" јер је одбио да прихвати Савону за министра економије.
"Били смо на неколико корака од формирања владе, и заустављени смо јер је у нашем кабинету био министар који је критиковао ЕУ", рекао је Ди Мајо у интервјуу за РАИ.
Његов, за сада, несуђени коалициони партнер и лидер Лиге Матео Салвини изјавио је да би у Италији требало да се одрже нови избори.
- Италијани су на првом месту, њихово право да раде, буду безбедни и срећни. Недељама радимо даноноћно како би смо формирали владу која штити интересе италијанских грађана. Међутим неко каже НЕ (под нечијим утицајем). Никада више нећемо бити робови, Италија није колонија - рекао је Салвини, пренела Анса.
Матарела је, након што му је Конте вратио мандат, у Квиринале на данашњи разговор позвао 62-годишњег економисту Карла Котарелија, који би могао да постане нови мандатар.