"Олафе, а шта је са Косовом" Шолц одбрусио Трампу да се "границе не смеју мењати силом" па добио сурово подсећање - свет тоне у хаос, једна ствар је готово извесна
Изјава Доналда Трампа, новоизабраног америчког председника, да не искључује могућност војне акције како би преузео контролу над Гренландом - аутономном територијом Данске, изазвала је оштре реакције унутар ЕУ. Олаф Шолц, одлазећи немачки канцелар, чак два пута се позвао на принцип неповредивости граница, али то игнорише Трамп, па чак и још актуелни амерички председник Џо Бајден што је, по аналитичарима, доказ да је ЕУ потпуно у другом плану као глобални играч.
Доналд Трамп није још званично започео свој други и последњи мандат на челу Америке, али је већ изјавама добрано продрмао цео свет, а посебно Европу. Најаве да би могао да отме Гренланд Данској, али и припоји Канаду и Панамски канал одјекнуле су широм планете, а најјачи ехо зачуо се у срцу Старог континента.
Шолц два пута у 24 сата апеловао: Границе се не смеју мењати силом?!
Олаф Шолц је у 24 сата стигао чак два пута да се огласи и искаже неразумевање за Трампову изјаву. Други пут је позвао ЕУ на јединство у очувању својих граница.
- Границе се не смеју мењати силом. Ово начело важи за сваку земљу, било на Истоку или на Западу. У разговорима са нашим европским партнерима постоји нелагода у вези са недавним изјавама из САД-а. Јасно је: Морамо стајати заједно - поручио је Шолц на друштвеној мрежи Икс.
Шта је са Косовом?!
Наравно одмах је добио подсећање на косовско питање.
- Границе су промењене силом у бившој Југославији, првенствено у српској покрајини Косово и Метохија у периоду од 1999. до 2008. године - гласио је један у низу одговора Шолцу на Икс мрежи.
Милановић: Косово је узето од Србије
Да је Косово "узето од Србије" признао је Зоран Милановић, председник Хрватске, када је пре две године коментарисао рат у Украјини.
- Србија и Русија нису исто. То је нажалост болна чињеница и опасност. Анектирали смо Косово. Ми и међународна заједница. Узето је од Србије. Ко је то направио него ми? Јесмо признали Косово? Није анексија, него отимање. Како се то зове? Екстракција. Није шија, него врат. Ово није довођење у питање Косова, него целог концепта - рекао је Милановић.
Занимљиво, ни две изјаве Шолца ни оштра реакција Жан-Ноела Бара, француског министра спољних послова који је поручио да "не долази у обзир да ЕУ дозволи другим државама у свету да нападају њене суверене границе", нису наишле на одговор из Вашингтона. Ако је и било очекивано да Трамп не даје "пет пара" за поруке из Берлина и Париза онда је чудно због чега Бајден ћути?
И Путин се позивао на Косово
Да је Косово отворило Пандорину кутију показао је руски диктатор Владимир Путин који се позивао на отимање Косова од Србије као оправдање за анексију Крима. Он је то први пут изговорио још пре више од десет година.
- На основу референдума Крим је, као и Косово, усвојио декларацију о независности и обратио се Русији са молбом за пријем у састав руске државе - рекао је Путин.
Миливојевић: Вашингтон, Москва и Пекинг одређују нове глобалне односе
Зоран Миливојевић, дипломата, каже за "Блиц" да је то показатељ да је "ЕУ потпуно у другом плану као глобални играч".
- ЕУ као глобални фактор тренутно практично не постоји и не пита се ни за шта. Трамп жели да успостави потпуно контролу над морем и путевима робе поготово на северу и у том погледу игнорише Европу. То је најава нових глобалних односа у коме ће главну улогу играти Вашингтон, Москва и Пекинг - анализира Миливојевић.
Како каже, Трамп жели да обнови "Монрову доктрину" америчке спољне политике.
- То укључује и територијалне претензије, а пошто новоизабрани амерички председник не искључује чак и војна средства - треба га схватити озбиљно. Очигледно се свет дели. а Европа мора да се прилагођава томе, реформише и испитује своју суштину. Трамп представља ветар у леђа суверенистичким политикама због тога као партнера не види ни Шолца ни европску елиту него европске суверенисте почевши од Виктора Орбана, мађарског премијера, па до Аустрије где видимо да се сада догађају промене - наводи Миливојевић.
"Већ сада је јасно да Украјина у досадашњим границама неће постојати"
Саговорник сматра да се након свега принцип територијалног суверенитета и интегритета у свету што има везе и са косовским питањем може променити само на два начина:
- ратом односно силом или
- на међународном плану путем конференција.
- Помиње се поново нова Јалта и прерасподела утицајних сфера између великих сила. Све то има везе са расплетом рата у Украјини. Већ сада је јасно да Украјина у досадашњим границама неће постојати, а са тим се отварају питања и у другим државама. Многе државе виде прилику да исправе историјске неправде. Почетна позиција Србије је позитивна јер и код нас је на делу суверенистичка политика која има отворене канале комуникације са Трамповом администрацијом - закључује Миливојевић.
Ђукић: Трамп прети да изазове хаос у целом свету
С друге стране, Срећко Ђукић, бивши амбасадор у Белорусији, сматра да Трамп води "опасну, ратничку политику" која прети да изазове "хаос у целом свету".
- Трамп је радикалан у својој политици па ме његове изјаве о Гренланду не изненађују. Његов круг агресије на томе се неће зауставити. Он све чини да изгуби све своје пријатеље у свету. Још је Џорџ Буш млађи говорио да Америка има капацитет да независно води три класична рата у свету, али се показало да то није успела ни са Ираком ни са Авганистаном где је морао да се укључи и НАТО - оцењује за "Блиц" Ђукић.
Како каже, Трамп за ту своју политику нема подршку ни у Америци.
- Не верујем да ће Трампа у тој политици подржати амерички Конгрес ни горњи ни доњи дом без обзира на то што има танку већину. Мислим да Америка има довољно кочница да спречи Трампа у тој опасној политици - наводи Ђукић.
"Бајден мудро ћути да покаже целом свету с ким има посла"
Искусни дипломата није изненађен тиме што ни Трамп ни Бајден нису реаговали на Шолцове изјаве о "неповредивости граница".
- Бајден се свесно не оглашава јер пушта Трампа да таквим изјавама постиже политичке аутоголове. Трамп је пре америчких избора обећао да ће завршити рат у Украјини за 24 сата, па када је победио рекао је да ће то учинити до инагурације 20. јануара да би сада померио рок на пола године. Бајден мудро ћути као да жели да покаже целом свету с ким ће имати посла - анализира Ђукић.
Додаје да би Трампови потези у наредном периоду могли да доведу до "рата свих са свима".
- Тешко је наћи државу у свету која нема аспирације према некој територији. С друге стране, ЕУ према Трампу може да буде јединствена само у оној мери у којој је сада јединствена. Трамп има своје "пешаке" и у ЕУ. Ту, пре свега, мислим на Мађарску и Словачку. Велике земље постају све више непредвидиве, а мале су у готово немогућој позицији јер ишчекују шта ће учинити велики - каже Ђукић.
"Посебан проблем што Трамп не верује у УН и Савет безбедности"
Посебан је проблем што Трамп не верује у никакве међународне форуме.
- Тренутна ситуација у свету може се решити у међународним форумима, али Трамп игнорише и Уједињене нације и Савет безбедности. Трамп води политику најкрупнијег америчког капитала, а у том погледу има подршку најбогатијег човека на свету. То је класични империјални капитализам. Шолц, пак, наступа вероватно како би поступио било ко на његовом месту поготово што у Немачкој јача десница. Шолц је свестан да када се једном отвори питање граница то може као у нашем случају да траје деценијама - оцењује Ђукић.
И додаје да тренутно свету недостају мудри политичари.
- Млађе генерације нису ни свесне колико је труда уложено да се хладни рат заврши без рата и да након разоружања државе живе у благостању. Посебно плаши чињеница да се сада тражи да државе издвајају и по пет одсто БДП-а за наоружање, ако се то оствари хладни рат би био "мачији кашаљ" за то - упозорава Ђукић.
Србија Данас/Блиц