ОМИКРОН НАПАДА РЕЦЕПТОРЕ У ОКУ! Докторка шокирала открићем - ево како да препознате заражене
Поред бржег ширења, омикрон сој корона вируса карактеристичан је и по томе да за разлику од делта варијанте напада грло уместо плућа, па најчешће даје изражену грлобољу.
Омикрон хара светом, а ситуација је и код нас забрињавајућа. Бележимо рекорде по броју новозаражених, али утеху пружају речи стручњака који напомињу да је нова мутација короне мање опасна, иако заразнија, као и да би ускоро требало да се заврши ова пандемија ковида.
"РУСИЈА ЋЕ НАПАСТИ УКРАЈИНУ" Бајден упозорио: Свету прети највећа криза од Другог светског рата
ЕВРОПИ ПРЕТИ РАТ? Шокантно признање Столтенберга: "НАТО помаже у обуци украјинских снага"
По речима епидемиолога, овај сој се брже преноси, али изазива слабије клиничке слике. То ипак не значи да особа која се зарази омикроном не може да умре од последица овог вируса. До сада се испоставило да су алфа (оригинални облик короне) и делта - једна од последњих мутација, изазвале највише смртних исхода. Научници су сада открили и да постоји тест крви који може да укаже на ризик од смрти услед заразе короном.
На самом почетку пандемије, издвојена су три кључна симптома ковида - кашаљ, температура и губитак укуса и мириса. Настали су нови симптоми, а у једно време јављао се коњуктивитис који је касније престао.
Лекари упозоравају да је управо он један од показатеља омикрон соја.
- Ћелијски рецептори преко којих омикрон улази у тело налазе се у великом броју у оку. Прелиминарна студија у коју сам имала увид показује и да омикрон има више капацитета да у тело уђе путем очију у односу на друге варијанте - каже др Нина Аслам и додаје:
- Оно што је битно напоменути је да би људи требало да покушају да заштите очи тако што ће беспрекорно одржавати хигијену тог подручја и тако што ће обратити пажњу на све промене. Ако приметите да вам је око црвено, болно, да се појављују слуз и крмељи, битно је да увек темељно очистите око чистом ватом коју сте умочили у прокувану воду коју сте прохладили. Ако је у питању благи коњуктивитис, можете да се послужите капима за очи или мастима да олакшате тегобе - саветује она, додајући да, уколико је у питању тежи случај коњуктивитиса, потребно је обратити се лекару.
Подсетимо, најчешћи симптоми омикрона су суво и болно грло, цурење носа, болови у мишићима, кијање, умор, ноћно знојење, док су код невакцинисаних то најчешће главобоља и бол у мишићима.