ОНИ СУ НАУЧИЛИ ДА "ЖИВЕ СА КОВИДОМ": Списак земаља које сада УКИДАЈУ мере, враћају се нормалном животу?
Чиле од 1. октобра отвара границе за туристе, али ће захтевати карантин. Данска је укинула све локалне мере, па грађани сад и у превоз могу без маске
Прошло је више од 18 месеци откако је свет оковала пандемија корона вируса. Сада су неке од земаља одлучиле да је време да се отворе и да уведу модел "живота са ковидом".
ПРОТЕСТ ЖЕНА У КАБУЛУ: Власти им поручиле само једно - "Идите кући"
ДРАМА У ТУРИСТИЧКОМ РАЈУ: Активирао се вулкан, издато упозорење на земљотресе! Почела хитна евакуација (ВИДЕО)
ПРЕВРНУО СЕ БРОД - ИМА МРТВИХ: У стравичној несрећи погинуло десеторо! Трага се за несталима (ВИДЕО)
Неке од тих земаља имају завидну стопу вакцинације, друге су схватиле да уништавање економије и социјалне забране праве више штете него користи. Сада преостаје да свет пажљиво посматра ситуацију у ових пет земаља како би видели да ли се стратегија "живота са ковидом" заиста и исплати.
Данска одлучила да је време да се укину мере
Данска влада је донела одлуку да укине корона мере 10. септембра уз образложење да корона вирус више није болест која представља стравичну претњу по друштво.
Данци сада могу да уђу у ноћне клубове и ресторане без корона пропусница, да се возе градским превозом без маске и да се састају са великим бројем људи без ограничења - готово све изгледа као пре пандемије.
Кључ успеха Данске делимично лежи у томе што су вакцинисали велики број грађана. До 13. септембра више од 74 одсто популације је примило обе дозе вакцине, показују подаци. Степен заражавања тренутно износи 0,7 што, према речима министра здравља Магнуса Хеникеа, значи да пандемија полако попушта.
Уколико степен заражавања премаши 1,0, то значи да ће у будућности бити више заражених корона вирусом, уколико остане испод 1,0, очекује се и да ће број оболелих наставити да опада.
- Вакцине и труд свих грађана Данске су била основа да постигнемо овако добре резултате - истакао је министар.
Иако оптимистичан, Хенике је прошлог месеца упозорио да епидемији још није дошао крај, те да се влада неће двоумити да брзо реагује и врати мере уколико пандемија крене поново да прети.
Сингапур би да живи са ковидом, али им делта сој то отежава
Влада Сингапура је у јуну саопштила да спроведе стратегију "живота са ковидом", тако што ће покушати да контролише заразу вакцинама и праћењем хоспитализација уместо ограничавањем живота грађана.
- Лоша вест је да ковид-19 можда никад неће нестати. Добра вест је да је могуће нормално живети у овим околностима - саопштили су званичници.
Власти су почели са попуштањем мера у августу тако што су грађанима, који су примили обе дозе, дозволили да вечерају у ресторанима. Сада за столом сме да седи до пет особа, а раније је смело само двоје.
Ипак, пораст броја случајева, до којег је дошло због ширења делта соја, спречила је власти да се одлуче на даље попуштање мера. Званичници су прошле недеље саопштили да ће бити принуђени да опет уведу корона мере уколико ширење вируса не буде могло да се обузда.
Кризни штаб је саопштио да ће покушати да обузда ширење вируса агресивнијим праћењем контаката, и тако што ће "оградити" кластере и захтевати чешће тестирање за раднике који су доста изложени.
Ипак, и поред свих тих мера, Сингапур је пријавио највећи број оболелих за 24 сата у последњих годину дана. Срећа, и даље је мали број оних који развијају озбиљне симптоме захваљујући вакцинама, саопштили су званичници.
Подсетимо, Сингапур се дуго држао "нулта-ковид" стратегије, пре него што одлучили да попусте мере и такође су међу првима у свету по броју вакцинисаних. Подаци показују да је 81 одсто становништва примило обе дозе вакцине.
На Тајланду немају много вакцина, али свакако попуштају мере
Тајланд је донео одлуку да отвори Бангкок и друге популарен дестинације за туристе од следећег месеца. На ову меру су се одлучили како би спасили туризам, иако бележе раст броја оболелих. Према новим правилима, туристи који су примили обе дозе и који се тестирају моћи ће да уђу у Хуа Хин, Патају и Чианг Маи.
Пукет је отворен за туристе од 1. јула и карантин није био обавезан. Од 15. јула сличне мере су почеле да важе и за острава Кох Самуи, Кох Фа Нган анд Кох Тао.
Иако су прошле године успели да "одрже бројке", захваљујући активном праћењу и обуздавању ширење вируса, ове године нису били толико успешни. Са вакцинацијом каскају за комшијама. До сада је обе дозе примило свега 18 одсто становника, а 21 одсто само једну дозу, показују подаци од 13. септембра.
Јужна Африка попушта мере, али делта и даље прети
Јужна Африка је почела да попушта ковид мере са падом броја новооболелих. За сада су скратили полицијски час на само пет сати, дозволили су да се окупља 250 људи у затвореном, односно 500 људи на отвореном, а више није забрањено продавати алкохол.
Попуштање мера поздравили су грађани који су од почетка пандемије живели у веома ригорозном режиму. Сва окупљања, сем у одређеним случајевима за сахране, била су забрањена. Исто тако, немају много вакцинисаних. Председник Кирил Рамафоса је упозорио да трежи талас, који вози заразнији делта сој, још није готов, али је додао да држава има довољно вакцина да "покрије" читаву популацију одраслих, те да је више од 25 одсто примило већ једну дозу.
Он је апеловао на све да се вакцинишу и да поштују мере које су и даље на снази како би помогли да се живот што пре врати у нормалу.
- Трећи талас још траје, а само наше понашање, и колективно и појединачно, може да помогне да се смањи број новоинфицираних - рекао је председник.
Вакцина враћа туристе у Чиле
Чиле је познат у свету по успешној кампањи вакцинације. Према подацима званичника скоро 87 одсто одраслих је примило обе дозе, а почело се и са дистрибуцијом бустер, односно 3. дозе вакцине.
Здравствени званичници су прошлог четвртка одобрили употребу кинески вакцине Синовак за децу старости од 6 година, а већ од понедељка се почело са вакцинацијом.
Иако делта сој и даље представља претњу, влада Чилеа је у среду саопштила да ће од 1. октобра отворити границе за туристе. У државу ће моћи да уђу они који испуњавају одређене захтеве и мораће да проведу пет дана у изолацији.
- Повратак страних туриста у Чиле је велики корак у опоравку нашег туризма и моћи ћемо да наставимо у добром смеру докле год испуњавамо здравствене услове - рекао је Хосе Луис Уријарте, секретар у Министарству туризма.