ОСАМ ЗАХТЕВА РУСИЈЕ! Путин јасно ставио до знања НАТО-у, Америци и ЕУ шта више неће толерисати
Уколико запад жели да избегне сукоб мораће да се придржава ових осам правила
Русија је објавила низ захтева које тражи од Запада, укључујући обећање да ће се одрећи било каквог војног деловања у Украјини и источној Европи и да се НАТО више неће ширити. Ипак, заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков рекао је да САД и НАТО за сада не прихватају те идеје и да њихов одговор није охрабрујући, пренео је Interfax.
НЕМАЧКИ ЛИСТ ОБЈАВИО: НАТО шаље трупе у Бугарску и Румунију?
ДОКТОРКА ЕЛЕНА ОТКРИВА КО НЕ СМЕ ДА ЈЕДЕ АНАНАС: Два су главна разлога за избегавање овог егзотичног воћа
МУДАР ПОТЕЗ ПУТИНА! ХИТНО ЕВАКУИСАНО 200 РУСКИХ ДРЖАВЉАНА: Изведена брза акција, три "иљушина" на нивоу задатка!
Москва је предала своје захтеве ове недеље САД у контексту гомилања руских војних снага у близини Украјине. Западне земље упозоравају да би Русија могла ускоро покренути нови напад на Украјину, што Москва пориче. Русија истиче да реагује на претње властитој сигурности јер Украјина има све ближе односе с НАТО и жели постати његова чланица.
Поручује да је њен сигурносни пакет пут за смиривање напетости у Европи и избегавање војног сукоба.
Осам захтева Русије
Кључни руски предлози, како преноси РИА, су следећи:
1. Искључити даље ширење НАТО и приступање Украјине Савезу.
2. Не распоређивати нове снаге и оружје изван земаља у којима су се налазили у мају 1997. године (пре него што су се источноевропске земље придружиле НАТО), осим у изузетним случајевима уз пристанак Русије и чланица НАТО
3. НАТО треба одустати од било каквих војних активности у Украјини, источној Европи, на Кавказу и у средишњој Азији
4. Не распоређивати пројектиле средњег и кратког домета на местима одакле могу гађати територије друге стране
5. Не спроводити вежбе више од једне војне бригаде у договореном пограничном подручју и редовно размјењивати информације о војним вежбама
6. Потврдити да се стране неће сматрати противницима и сложити се да ће све спорове решавати мирним путем и да ће се суздржавати од коришћења силе.
7. Обећати да се неће стварати услови које би друга страна могла сматрати претњом
8. Увести дежурне линије за контакте у кризним ситуацијама.
Западни лидери смишљају план у случају напада. Западни челници истовремено и даље покушавају смислити на који начин одговорити ако Русија покрене инвазију на Украјину у наредним недељама на што бројни стручњаци и аналитичари упозоравају да би се могло догодити.
У коментарима новинама Франкфуртер Allgemeine немачки министар привреде Роберт Хабек рекао је да би руска инвазија могла подстаћи Берлин да размисли о својој сарадњи с Русијом по питању гасовода Северни ток 2.
Контроверзни гасовод, који би требао допремати плин директно из Русије у Немачку, засметао је савезницима. САД каже да ће то учинити Европу још зависнијом Русији. Украјина, која се ослања на приход и утицај од тога што руски гасовод пролази кроз њену територију, боји се да је остављена по страни. Гасовод још није у употреби, него чека одобрење немачких регулатора.
Иако су немачки званичници нагласили да регулатор треба донети неполитичку одлуку, Хабек је рекао да се то може променити у случају инвазије. Међутим, вести у недељу нису биле позитивне за Украјину. Британска новинска агенција Press Association известила је да је британски министар обране Бен Волас дао интервју за Спектатор, у којем каже да "Украјина није чланица НАТО, тако да није вероватно да ће ико слати војску у Украјину да би се сукобио с Русијом."
- Не треба заваравати људе да ћемо то учинити. Украјинци су тога свесни - рекао је у коментарима објављеним пре објаве интервјуа.
Дан раније британски премијер Борис Џонсон рекао је у телефонском позиву руском председнику Владимиру Путину да би било каква дестабилизирајућа активност Русије према Украјини била "стратешка грешка".