ОШТАР ОДГОВОР РУСА: "Макар нека погледају филмове" - Пушков позвао Вашингтон да се нуклеарно описмени (ФОТО)
Сенатор упутио апел Пентагону
Руски сенатор Алексеј Пушков прокоментарисао је речи америчког адмирала Чарлса Ричарда о томе да САД морају да буду спремне за нуклеарни рат против Русије или Кине, поручивши Пентагону да се нуклеарно описмени. Из Државне думе Русије поручују да професионални војници ни у најгорим сновима не замишљају нуклеарни рат.
Улажу у будућност - Меридиан стипендира најбоље домаће студенте
ПОЖАР У СКЛАДИШТУ: Црни дим гута зграду, тројица ватрогасаца изгубила живот (ВИДЕО)
ВАКЦИНА ДРАСТИЧНО СМАЊУЈЕ ПРЕНОС ВИРУСА: Нова истраживања цепива АстраЗенека дају охрабрујуће резултате
Пушков је апеловао на Пентагон да размисли како да спречи нуклеарни сукоб, а не о томе како Америка "може да га испровоцира коришћењем конвенционог оружја".
Осим тога, сенатор сматра да у Вашингтону и даље не схватају шта је нуклеарни рат.
- Макар нека погледају филмове, на пример "Дан после". Неопходно их је нуклеарно описменити - нагласио је Пушков.
Коментаришући изјаву адмирала о могућности нуклеарног рата с Русијом, заменик председавајућег Одбора за спољне послове Савета Федерације Русије, Владимир Џабаров, истакао је да се професионални војник и у ноћној мори плаши да замисли такав развој ситуације.
- Ниједан здраворазумски војник, професионалац чак ни у најгорим сновима не може да замисли почетак нуклеарног рата - сматра Џабаров.
С тим у вези, додао је да садашњи војници по правилу не воле да причају на ту тему и да се "страховито плаше да би то могло да се деси".
Истовремено, посланик Државне думе Русије је у разговору са РТ изјаву Ричарда назвао "још једним говором за медије".
Како је рекао, у тој изјави нема ничег новог, али постоје мисли о повећању одбрамбеног буџета.
- И током пандемије је дистракција становништва још једним наводним претњама са руске стране, добар повод да се Конгресу тражи новац. Тако да ту нема ничег новог. Раније су заплашивали совјетском претњом, а сада руском. С друге стране, буџет Пентагона је под паролом бриге о земљи порастао до невероватних размера - закључио је Балбек.
Раније је Ричард у чланку за фебруарско издање званичног листа Америчког поморског института навео да Пентагон од распада СССР-а није морао да разматра вероватноћу директног војног сукоба са нуклеарном силом, али да се сада ситуација променила.
- Постоји реална могућност да би регионална криза са Русијом или Кином брзо могла ескалирати у сукоб са употребом нуклеарног оружја, ако оне буду сматрале да би након пораза уз употребу конвенционалног оружја настала претња за политички систем или државу - изјавио је амерички адмирал.