OŠTAR ODGOVOR RUSA: "Makar neka pogledaju filmove" - Puškov pozvao Vašington da se nuklearno opismeni (FOTO)
Senator uputio apel Pentagonu
Ruski senator Aleksej Puškov prokomentarisao je reči američkog admirala Čarlsa Ričarda o tome da SAD moraju da budu spremne za nuklearni rat protiv Rusije ili Kine, poručivši Pentagonu da se nuklearno opismeni. Iz Državne dume Rusije poručuju da profesionalni vojnici ni u najgorim snovima ne zamišljaju nuklearni rat.
Ulažu u budućnost - Meridian stipendira najbolje domaće studente
POŽAR U SKLADIŠTU: Crni dim guta zgradu, trojica vatrogasaca izgubila život (VIDEO)
VAKCINA DRASTIČNO SMANJUJE PRENOS VIRUSA: Nova istraživanja cepiva AstraZeneka daju ohrabrujuće rezultate
Puškov je apelovao na Pentagon da razmisli kako da spreči nuklearni sukob, a ne o tome kako Amerika "može da ga isprovocira korišćenjem konvencionog oružja".
Osim toga, senator smatra da u Vašingtonu i dalje ne shvataju šta je nuklearni rat.
- Makar neka pogledaju filmove, na primer "Dan posle". Neophodno ih je nuklearno opismeniti - naglasio je Puškov.
Komentarišući izjavu admirala o mogućnosti nuklearnog rata s Rusijom, zamenik predsedavajućeg Odbora za spoljne poslove Saveta Federacije Rusije, Vladimir Džabarov, istakao je da se profesionalni vojnik i u noćnoj mori plaši da zamisli takav razvoj situacije.
- Nijedan zdravorazumski vojnik, profesionalac čak ni u najgorim snovima ne može da zamisli početak nuklearnog rata - smatra Džabarov.
S tim u vezi, dodao je da sadašnji vojnici po pravilu ne vole da pričaju na tu temu i da se "strahovito plaše da bi to moglo da se desi".
Istovremeno, poslanik Državne dume Rusije je u razgovoru sa RT izjavu Ričarda nazvao "još jednim govorom za medije".
Kako je rekao, u toj izjavi nema ničeg novog, ali postoje misli o povećanju odbrambenog budžeta.
- I tokom pandemije je distrakcija stanovništva još jednim navodnim pretnjama sa ruske strane, dobar povod da se Kongresu traži novac. Tako da tu nema ničeg novog. Ranije su zaplašivali sovjetskom pretnjom, a sada ruskom. S druge strane, budžet Pentagona je pod parolom brige o zemlji porastao do neverovatnih razmera - zaključio je Balbek.
Ranije je Ričard u članku za februarsko izdanje zvaničnog lista Američkog pomorskog instituta naveo da Pentagon od raspada SSSR-a nije morao da razmatra verovatnoću direktnog vojnog sukoba sa nuklearnom silom, ali da se sada situacija promenila.
- Postoji realna mogućnost da bi regionalna kriza sa Rusijom ili Kinom brzo mogla eskalirati u sukob sa upotrebom nuklearnog oružja, ako one budu smatrale da bi nakon poraza uz upotrebu konvencionalnog oružja nastala pretnja za politički sistem ili državu - izjavio je američki admiral.