ОТЕТО-ПРОКЛЕТО! Хоџа Аја Софије ПРЕМИНУО УСРЕД МОЛИТВЕ на Светог Илију, слична ствар се догодила и на КиМ
Само неколико дана откако је некада највећа хришћанска богомоља, а до скоро и музеј, поново претворена у џамију, инфаркт покосио Османа Аслана.
На Светог Илију, први мујезин откако је недавно, указом председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана, некадашњи највећи православни храм "Света Софија" (музеј) претворен у џамију, умро је усред службе.
ОПШТИ ХАОС НА УЛИЦАМА ЛИБАНА, НЕМИРИ НЕ ПРЕСТАЈУ: У сукобима погинуо полицајац, на стотине повређених (ВИДЕО)
"ЕКСПЛОЗИЈА, КОЈА ЈЕ ПОТРЕСЛА ЛУКУ, ПОСЛЕДИЦА КОРУПЦИЈЕ" Криза гура Либан у превремене изборе
ВЕЛИКА КАТАСТРОФА У ОКЕАНУ: Из танкера се излило на хиљаде тона НАФТЕ! Маурицијус прогласио ВАНРЕДНО СТАЊЕ (ВИДЕО)
- Мујезин Осман Аслан који је служио у "Светој Софији" када је почела да функционише као џамија, изненада је умро у згради од очигледног срчаног удара. Његова смрт наступила је неколико дана након претварања Аје Софије у џамију и муслиманске молитве која се тамо одиграла - наводи грчки портал "Прототема".
Вест је потврдила и Градска управа
- Изражавамо саучешће породици и родбини мујезина Османа Аслана, који је преминуо услед инфаркта, који је доживео током обављања дужности у џамији Аја Софији - наведено је у саопштењу Градске управе.
Након што је турски председник Реџеп Тајип Ердоган претворио некадашњу Цркву Свете Софије у џамију - која је још раније претворена у музеј, на место мујезина (служитељ џамијски који муслимане позива на обавезну молитву - намаз) постављен је Осман Аслан.
Аја Софија
Медији преносе и да је цела Турска у шоку, а да се већ испредају разне приче. На нашим порталима али и друштвеним мрежама сви су се сетили и оног несрећника који је за време последњег погрома Срба на Косову и Метохији, онако крвнички, ломио крст (извесни Алем Курти) који је, како тврде, умро од рака у "најстрашнијим мукама".
- Чуо сам да је умро у највећим могућим мукама. Знам и да му је сестра тешко болесна. Бог није допустио да све оно што је радио прође некажњено. Осим самог срамног чина ломљења и бацања крста са светог објекта, он је био иницијатор многих злодела које су Албанци радили тих година. Рука Божија је урадила да заврши овако, да ово буде опомена, да се са светињама нико не може играти, да их нико не може тек тако скрнавити. Ово је опомена које ће се добро сетити и сви Албанци којима некад нешто слично падне на памет - изјавио је тада за београдске медије - парох ораховачки Веља Стојковић, који служи у Храму Успења Пресвете Богородице.
Током ратова деведесетих година прошлог века настављено је рушење цркава и манастира. Према подацима порушено је 212, а оштећено 367 светиња. Порушени су саборни храмови у Пакрацу, Карловцу и Мостару. Стара Епископска књижница у Пакрацу, једна од најдрагоценијих српских библиотека, опљачкана је, а древне књиге се растурају и продају широм Европе. Иста судбина задесила је епархијске библиотеке у Загребу, Карловцу и Мостару. Она у Сарајеву је изгорела.
Хрвати су спалили и два јединствена споменика српског архитектонског наслеђа, цркве брвнаре у Доњој Рашеници и Растовцу, подигнуте 1709, односно 1730. године. Више не постоје чак ни њихови темељи.