ОТИМАЧИНА ОКО ГАСА У МЕДИТЕРАНУ: Тензије и претње између Израела и Хезболаха, обе стране бациле ОКО на ОВО место!
"Производња природног гаса ће почети чим се стекну услови", поручио је Јаир Лапид
Израелски премијер Јаир Лапид данас је обећао да ће производња природног гаса на спорном налазишту у Медитерану почети "чим се стекну услови", уз претњу да је Израел спреман на пораст тензије са либанским Хезболахом.
УРАГАН ФИОНА ОПУСТОШИО ПОРТОРИКО! Донео падавине ОПАСНЕ по живот, а онда је ударио на ОВУ острвску земљу (ВИДЕО)
НОВИ СКАНДАЛ! ПРИНЦ ХАРИ НА УДАРУ ЈАВНОСТИ: Само он није певао химну свом оцу краљу Чарлсу ИИИ, пљуште осуде (ВИДЕО)
ЦУНАМИ СТИЖЕ, ВОДА НАДИРЕ У МЕКСИКО: Једна особа страдала у снажном земљотресу, почиње потоп (ВИДЕО)
Саопштење Јаира Лапида дошло је у осетљивом тренутку дуготрајних напора америчког посредника који покушава да пронађе решење спора око морске границе Либана и Израела, преноси АП. Амерички званичници тврде да постоји напредак у процесу, али указују да им је потребно више времена да се дође до решења.
Лапид је рекао да је "и могуће и неопходно'' да се постигне споразум са Либаном, за који је оценио да би био користан за обе земље и да би ''ојачао регионалну стабилност''. Међутим, он је и потврдио да производња гаса на налазишту Кариш није везана за преговоре и најавио да ће "почети без одлагања, чим то буде могуће".
Иако је Израел у јуну поставио гасну платформу на налазиште Кариш уз образложење да је то поље део израелске ексклузивне економске зоне коју признају УН, Либан инсистира на томе да се Кариш налази у спорним водама.
Израелска војска је у јулу ове године оборила три ненаоружана дрона Хезболаха који су летели изнад поља Кариш након чега је лидер Хезболаха поручио Израелу да ће "бити одсечена свака рука'' која покуша да краде либанска богатства.
Тешко наоружани либански Хезболах, који је водио једномесечни рат против Израела 2006. године, у прошлости је више пута понављао да ће користити оружану силу да заштити економска права Либана. Ипак, званичници Хезболаха су потврдили да ће подржати договор који буде постигнут између владе Либана и Израела.
Обе земље, које су званично у рату од стварања Израела 1948. године, полажу право на неких 860 квадратних километара Средоземног мора. Борећи се са најгором економском кризом у својој модерној историји, Либан се нада да ће успети да покрене производњу нафте и гаса у Средоземном мору.
БОНУС ВИДЕО: Десет занимљивости о Краљици Елизабети II за које можда нисте знали