Седам држава које се НАЈБОЉЕ БОРЕ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА имају једну заједничку ствар - ВОДЕ ИХ ЖЕНЕ
Немачка, Финска, Исланд, Норвешка, Данска, Тајван и Нови Зеланд сматрају се данас државама које полако побеђују опасну епидемију.
Борба против корона вируса на светлост дана изнела је бројне проблеме појединих држава, од слабог вођства, затезања демократије до колапса читавих система.
Међутим, постоје изузеци и они се виде на примеру најмање седам земаља. Немачка, Финска, Исланд, Норвешка, Данска, Тајван и Нови Зеланд сматрају се данас државама које полако побеђују опасну епидемију. Осим тога, тим земљама је заједничка још једна ствар - воде их жене.
НАУЧНА ЈАВНОСТ ШОКИРАНА НОВИМ ОТКРИЋЕМ О КОРОНИ: Трећина заражених пацијената испољила је овај озбиљан поремећај
"Корона вирус 10 пута смртоноснији од свињског грипа" Шокантно упозорење директора СЗО
Како су Немци савладали корона вирус: Тамо где су они добили прву рунду, друге државе су подбациле
Када помислимо на земљу која се успешно бори против корона вируса, вероватно нам свима прво падне на памет Немачка. Уз масовно тестирање, добар здравствени систем и довољно медицинске опреме, ова земља под вођством канцеларке Ангеле Меркел, успела је да број смртних случајева сведе на што нижи ниво.
Поред Немачке, скандинавске земље (изузев Шведске) дале су такође прави пример за борбу против вируса Covid-19, а то је успео и удаљени Нови Зеланд где је број смртних случајева једноцифрен.
Немачка
Иако је јако погођена корона вирусом, у Немачкој је стопа смртности око 1,6 одсто (много мање од Италије где је 12 одсто, Шпанија, Француска и Велика Британија су на око 10%, Кина 4%, САД 3%).
У Немачкој је заражено преко 125.000 људи, а умрло је више од 3.100. Оздравило је преко 68.000. Целој "охрабрујућој" ситуацији допринело је неколико фактора: рано и масовно тестирање, али и велики број кревета у јединицама интензивне неге.
Ипак, значајну улогу је наравно одиграла и канцеларка Ангела Меркел. Већ на самом почетку, Меркелова је упозорила да би корона вирусом могло да буде заражено 60 до 70 одсто попилације.
Она је иначе завршила квантну хемију, па је то послужило и као шала на друштвеним мрежама.
- Ако се питате зашто је стопа смртности тако ниска у Немачкој, а висока у Америци, то је зато што је њихов председник био квантни хемичар, а ваш водитељ ријалитија - гласи један коментар.
Данска
Ову земљу води премијерка Мете Фредериксен и ово је прва држава у Европи која је најавила да ће од 15. априла "олабавити" одређене мере рестрикције.
Тако у Данској већ за неколико дана, упркос упозорењима СЗО, можемо да очекујемо делимично отварање вртића и школа.
У Данској је заражено преко 6.000 људи и умрло је 285, али је ситуација, како се чини, под контролом јер број нових случајева не скаче драстично. Од ове бројке већ је оздравило преко 2.200 особа.
Финска
Млада премијерка Финске Сана Марин данас се вероватно сматра једном од најбољих лидерки Европе, а своје способности показала је на овом тешком задатку.
Сана Марин је постала најмађа лидерка у свету када је у децембру прошле године постала премијера, а искористила је младе "лидере" миленијалаца и друштвене мреже као кључне у борби против корона вируса и то јер је свесна да не прате сви медије, те је затражила од популарних инфлуенсера да шире глас.
Марин је иначе шефица коалиције четири партије на чијем челу се нелазе жене.
У Финској је заражено нешто више од 3.000 људи, а умрло је 59. Оздравило је њих 300.
Норвешка
Премијерка Норвешке Ерна Солберг имала је иновациону идеју да се преко телевизије директно обрати најмађој популацији. Она је на конференцији одговарала деци на питања пристигла из целе земље, објаснивши успут и зашто је у реду у овим ситуацијима бити уплашен.
Норвешка је након Данске такође најавила делимично повлачење појединих мера.
У овој земљи је заражено више од 6.600 људи, а умрле су 134 особе. Оздравиле су 32.
Исланд
Једна од првих земаља која је упозоравала на пораст броја оболелих од корона вируса је Исланд, а мала острвска држава са премијерком Катрин Јакобсдотир на челу кренула је са масовним тестирањем свих њених грађана.
Ово је иначе и једна од кључних ствари за истраживање корона вируса, с обзиром на то да је пример на Исланду према неким наводима показао да чак половина позивиних случајева није имала симптоме.
На Исланду је оболело око 1.700 особа, а умрло је њих 8. За то време, већ је оздравило више од 900.
Тајван
Тсаи Инг Вен, иначе професорка права, постала је прва председница Тајвана 2016. године и показала се као јака лидерка у борби против корона вируса. Упркос близини Кини, где је епидемија избила, Тајван је успео да обузда Цводи-19.
Са нешто мање од 400 случајева, Тајван такође има једноцифрен број умрлих, шест. Оздравиле су 124 особе.
Нови Зеланд
Земља о којој се можда највише писало претходне недеље је вероватно Нови Зеланд са премијерком Џасиндом Ардерн на челу.
Она је земљу ставила у рану блокаду, наредила је самоизилацију за све који долазе на острво и то још када је било свега неколико случајева у држави, а странцима је забранила улаз.
На Новом Зеланду је забележено око 1.300 случајева, а умрло је деветоро људи. Оздравило је већ преко 600.
Иначе, осим ових, једна од држава са најмањеим бројем оболелих и умрлих је и Естонија са нешто више од 1.300 заражених и 28 умрлих. На челу Естоније такође се налази жена - Керсти Каљулаид.