Ово ће бити најважнији састанак у историји! Пет главних светских сила седају за сто
У светлу растућих глобалних тензија и изазова, ускоро ће се одржати кључни састанак који би могао обликовати будућност човечанства. Овај догађај носи са собом значајну тежину и одговорност, с обзиром на то да ће се разматрати питања од суштинског значаја за опстанак и безбедност читавог света.
Заменик министра спољних послова Русије, Сергеј Рјабков, изјавио је данас да ће ускоро бити одржан састанак представника пет нуклеарних земаља.
Састанак у наредним недељама
Рјабков је напоменуо да би састанак требало да се одржи у Њујорку у наредних неколико недеља, пренеле су Риа новости.
Подршка Кини и очекивања од Запада
"Желимо успех НР Кини у тешким временима, али они могу да рачунају на нашу подршку и надамо се да ће три западна учесника бити бар мало конструктивнији", рекао је Рјабков.
Нуклеарна петорка
Нуклеарна петорка је неформално удружење држава које поседују нуклеарно оружје, у које спада Русија, Кина, Велика Британија, САД и Француска.
Улога Русије и Кине
Између 2023. и 2024. године, Русија је играла улогу координатора, након чега је та функција пренета на Кину.
Број нуклеарних бојевих глава и доктрине
Русија
Русија има око 6.375 нуклеарних бојевих глава, од чега је око 1.590 распоређено и спремно за употребу. Доктрина Русије подразумева могућност коришћења нуклеарног оружја као одговора на конвенционалне претње, уз могућност "нуклеарног одвраћања" које се користи као средство за очување националне безбедности.
Сједињене Америчке Државе
САД поседују око 5.800 нуклеарних бојевих глава, од чега је око 1.750 распоређено. Њихова доктрина "одвраћања" наглашава употребу нуклеарног оружја само у случају екстремних претњи, као што су напади на америчку територију или америчке савезнике.
Кина
Кина има приближно 3.200 нуклеарних бојевих глава, али се верује да су само неки од њих распоређени. Кинеска доктрина се ослања на политику "минималног одвраћања", што значи да ће користити нуклеарно оружје само као последњу опцију.
Француска
Француска има око 290 нуклеарних бојевих глава, од којих су многе распоређене. Њихова доктрина користи нуклеарно оружје као средство "одвраћања" и наглашава "стратегију првог удара" само у екстремним случајевима, како би се заштитила национална безбедност.
Велика Британија
Велика Британија има око 225 нуклеарних бојевих глава, од којих су 120 распоређене. Њихова доктрина се фокусира на "нуклеарно одвраћање" као кључну стратегију, наглашавајући да ће се нуклеарно оружје користити само као одговор на озбиљне претње.
Покушај да се смање тензије
С обзиром на тренутне геополитичке напетости, састанак пет нуклеарних сила представља важну прилику за разговор о глобалној сигурности и потенцијалним мерама за смањење тензија. Тензије су нарочито порасле због сукоба у Украјини и на Блиском Истоку где се више пута као опција, и то од стране званичника, помињало нуклеарно оружје.