ПА ЗАР ТОЛИКО? Научници открили колико ће коштати вакцина против корона вируса
Досадашњи фаворити нуде скупе вакцине чији је транспорт компликован.
Немачки научник Михаел Пионтек није био најбржи у проналаску вакцине против короне, али верује да ће омогућити цепиво приступачно целом свету. Досадашњи фаворити нуде скупе вакцине чији је транспорт компликован.
МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА ЗА 20 ДАНА: Вакцинација против короне од 11. децембра!
БИЛ ГЕЈТС ШОКИРАО ПРОГНОЗОМ: Припремимо се за нову пандемију - ево када стиже
ШТА ТО КРИЈЕ ПУТИН? Уживо у програму откривено "оружје" председника Русије
Немачки "Бајонтек" и њихови амерички партнери из "Фајзера" надају се скором одобрењу за употребу вакцине, најпре у САД. Недуго после њих, и америчка "Модерна" је објавила да досадашњи ток клиничке студије говори о успешности вакцине од преко 90 одсто.
Далеко од медијске помпе на вакцини ради и Михаел Пионтек, са својом малом фирмом "Артес Biotechnology" из градића Лангенфелда на западу Немачке. Они су већ на бази квасца направили успешну вакцину против хепатитиса Б - сада се надају да ће на исти начин доћи и до вакцине против короне.
- Ако је приступ 'Бајонтека' функционисао, онда ће и наш приступ бити успешан. Јер на послетку користимо исти протеин, али га добијамо на различит начин - каже Пионтек.
Експерименти на животињама су већ почели, а дата је и лиценца двема великим азијским фирмама које производе вакцине и већ припремају производњу. Пионтек се нада да ће вакцина бити на тржишту у другој половини идуће године.
- Имаће две огромне предности: прва је опробана безбедности јер већ на истој бази квасца постоје друге вакцине. Имамо велику количину података о томе и знамо да функционишу и не шкоде никоме. И друго: уз помоћ квасца можемо да производимо веома, веома јефтино - додаје научник.
За сада вакцине за богате?
Док се зна да ће Сједињене Државе плаћати једну дозу Бајонтекове вакцине чак 17 долара - а за имунизацију су потребне две дозе по особи - Пионтек тврди да ће његова вакцина моћи да кошта "далеко мање од једног евра" по дози. Највећи део зараде ићи ће произвођачима, али чак и тако су, каже, марже сасвим добре.
- Код фирми које су на берзи, улагачи су већ уложили много новца и сада желе да им се то врати. То код нас није случај, јер ми већ бележимо профит. Ми можемо да ниске трошкове производње пребацимо директно на муштерије - додаје он.
На питање да ли су онда актуелни фаворити међу вакцинама заправо више за западни свет, а мање за сиромашније земље, Пионтек каже:
- Дефинитивно је тако и то не само због цене. Многе вакцине на бази РНА морају да се складиште и превозе на минус 70 степени целзијуса - додаје он.
- Бајонтекова" вакцина спада у такве - зато и Немачка планира отварање великих центара за вакцинацију. Јер такву вакцину тешко можете дистрибуирати до сваког лекара опште праксе.
- Кад помислите да хладни ланац на тој температури треба одржати у Индији или Африци - то неће функционисати. Рекао бих да у три четвртине света то неће бити могуће - закључује он.