Пада Влада Француске? Премијер одобрио буџет без парламента
Француски премијер Мишел Барније искористио је посебна овлашћења и одобрио је закон о будżету за социјалну сигурност без гласања у парламенту и то би могао да буде повод за изгласавање неповерења његовој влади.
Очекује се да влада са мањинском подршком коју предводи падне после тог гласања, а из радикалног левичарског покрета Непокорена Француска најавили су да ће у понедељак покренути гласање о неповерењу.
Гласање у парламенту могло би да уследи већ у среду.
Из десничарског Националног окупљања, које предводи Марин ле Пен, казали су да ће гласати за смену владе.
Иако су прављени компромиси око закона претходних дана, Барније очигледно није веровао да ће тај буџетски акт бити усвојен у парламенту.
На превремено расписаним парламентарним изборима у јулу ове године, највећу подршку добио је Нови народни фронт (НФП), савез више левичарских партија, који је надмашио резултате партије председника Емануела Макрона и крајње деснице.
Из НФП-а били су незадовољни због Макроновог померања ка десном центру политичког спектра бирањем Барнијеа за премијера, а обећали су и да неће подржати његову владу.
То је значило да је Барније у досадашњем току мандата морао да се ослања на подршку Националног окупљања како би његова влада опстала.
Сада је искористио члан француског Устава, који му омогућава да усвоји текст закона без гласања, чиме може да се усвоји и будżет за наредну годину, јер је и Национално окупљање било против.
„Мислим да нам француски народ неће опростити што стављамо интересе партије испред будућности земље.
„Сада сви треба да преузму личну одговорност, а ја сам своју преузео“, казао је Барније у уторак, образлажући пред посланицима потез који је повукао.
Барније при доношењу одлуке „није послушао вољу 11 милиона гласача Националног окупљања“, тврди Марин ле Пен.
„Каже да сви треба да преузму одговорност и ми ћемо то и да урадимо“, додала је.
Макрон је у септембру Барнијеу поверио мандат да састави владу Француске.
Уколико његова влада не опстане после гласања у среду, остаће премијер у техничком мандату док француски председник не објави име новог мандатара.
То би могла да буде влада са већинском подршком у парламенту, што није вероватно због несугласица у француској скупштини, или технократска влада, која би водила земљу до наредних избора који би могли да се организују наредног лета.
Неколико партија такође захтева расписивање нових, ванредних председничких избора.
Уколико до тога не дође, Емануел Макрон биће председник Француске до 2027.
Србија Данас/Блиц