Шта је иницијатива "Репликејтор"?
ПЕНТАГОН ИМА ПЛАН ЗА ОДБРАНУ ТАЈВАНА: "Тако ћемо анулирати највећу предност кинеске војске"
На томе се увелико ради
Пентагон је прошлог августа представио амбициозан план производње хиљада јефтиних дронова, који би требало да замене војнике у потенцијалном сукобу САД са Кином. Иницијатива под називом "Репликејтор" требала би да помогне Вашингтону да смањи број људских жртава и умањи предности Пекинга у потенцијалном сукобу.
Први дронови требало би да буду распоређени у индопацифичкој регији већ за 18 до 24 месеца.
- Репликејтор треба да нам помогне да превладамо највећу предност Кине, а то је маса. Више бродова. Више пројектила. Више људи - изјавила је летос заменица министра одбране Кетлин Хикс током представљања програма.
Министарство је почетком марта открило да ће за флоту малих беспилотних летелица дизајнираних за спречавање кинеске инвазије на Тајван издвојити око милијарду долара, што је прилично скромна свота узимајући у обзир да је буџет Пентагона око 850 милијарди долара.
Иницијатива је део напора Пентагона да преусмери фокус с производње напредних беспилотних летелица, попут америчког Рипера, на јефтине дронове који би могли да формирају координисане ројеве и супротставе се кинеској војсци.
Уз системе беспилотних летелица, Пентагонова Јединица за одбрамбене иновације такође ствара софтвер који ће омогућити аутономним површинским возилима и летелицама да се роје, аутономно пронађу претње и затим омогуће човеку да донесе коначну одлуку о нападу.
- Једини начин је на који хиљаде беспилотних летелица могу да функционишу ако имате одређену количину аутономије у беспилотним летелицама. Ако имате хиљаде система, тада би вам требало хиљаде људи који би њима управљали, а то је велики трошак за војску - изјавио је за Vox Пол Шаре, извршни директор Центра за нову америчку безбедност.
Шаре је забринут због ризика да би аутономно оружје могло ненамерно да изазове међународну кризу због одсутности људског управљања. Такође, истиче да је аутономне оружане системе теже тестирати него друге системе вештачке интелигенције, као што су самовозећи аутомобили, због потешкоћа у симулирању услова у којима ће се користити.
- Нећете добити повратну информацију о томе како нешто функционише док се не догоди рат - објашњава Шаре.
Вилијам Гринволт, сарадник при "Американ ентерпрајз институту", предвидио је пак да највећи технички изазов за Репликејтор неће бити аеродинамика, домет или софтвер, него производња.
- Узмите у обзир да ће САД морати да до 2025. године повећају производњу артиљеријске муниције од 155 милиметара, како би се задовољиле потребе Украјине на бојном пољу. Репликејтор, далеко сложенији и потпуно нов систем, који још није ни ушао у производњу, наводно ће бити произведен у много бржем року - каже Гринволт и додаје да амерички сектор комерцијалних беспилотних летелица увелико заостаје за кинеским.
Пентагон је током разговора с украјинским операторима беспилотних летелица схватио да ти системи не требају само масовност, већ морају бити прилагодљиви окружењу које се брзо мења. На пример, у Украјини се окружење мења свака три месеца и обе стране треба да прилагоде системе за онеспособљавање непријатеља електронским противмерама.
Извор: Србија Данас/Јутарњи.хр/Ива Бадањак/Пренео: В.М.