ПЕТ ПОТЕНЦИЈАЛНИХ ТАЧАКА ЗА ПОЧЕТАК ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА У 2020. ГОДИНИ
Амерички магазин The Натионал Интерест означио је пет места на којима би могао избити трећи светски рат у 2020. години.
Роберт Фарли, писац и професор на Факултету за дипломатију и међународне односе Универзитета Кентаки, разматра тих пет места следећим редоследом:
ИРАН ЗАПЛЕНИО ЈОШ ЈЕДАН БРОД: Затворили 16 чланова посаде!
ПУЦЊАВА У БЕРЛИНУ: Велике полицијске снаге опколиле зграде!
Иран / Израел
Фарли каже да Иран и Израел већ воде рат слабог интензитета широм Блиског истока. Иран подржава антиизраелске групе у Гази, Либану, Сирији и другим местима, док се Израел не устручава нападати иранске снаге распоређене у Сирији.
Израел је, такође, предузео кораке за изградњу широке антииранске коалиције на дипломатском нивоу, док је Иран уложио велике напоре у јачање односа с милицијама и другим недржавним актерима.
Тешко је замислити сценарије у којима би две земље ушле у шири, интензивнији рат, сматра Фарли.
Међутим, ако Иран одлучи поново почети свој нуклеарни програм или очитати лекцију Саудијској Арабији, то би могло нагнати Израел да прошири опсег напада на иранске циљеве, а можда чак и унутар Ирана. Такав сукоб могао би имати шире последице и бити претња глобалним залихама нафте, а можда и навести Сједињене Америчке Државе и Русију да интервенишу.
Турска
Напетости између Турске и Сједињених Америчких Држава појачане су у протеклих годину дана, нарочито откад је САД неочекивано дао Турској зелено светло да очисти сиријска погранична подручја од Курда које подржава. Вашингтон је убрзо окренуо леђа Турској и почео јој претити санкцијама ако не заустави свој напад. Све то време арсенал америчког нуклеарног оружја био је у бази америчких ваздушних снага Инџирлик у Турској.
Однос између Сједињених Америчких Држава и Турске погоршан је до те мере да су поједини почели страховати за будућност НАТО-а, сматра Фарли.
Но, верује да турски председник Реџеп Таип Ердоган, који је наговештавао могућност затварања база Инџирлик и Куреџик, неће ићи дотле да покуша одузети нуклеарне бојеве главе.
Но, сложеност проблема између Вашингтона и Анкаре може гурнути две земље на пут конфронтације, а у том случају, према речима аутора, не треба очекивати да ће Русија остати по страни и само гледати.
Кашмир
Напетости између Пакистана и Индије остале су на ниском нивоу у последњој деценији све док индијски премијер Нарендра Моди није предузео кораке којима се укида уставна аутономија у делу Кашмира који контролише Индија, те променио закон о држављанству у остатку Индије. Такви потези довели су до одређених немира унутар Индије и гурнули у први план дуготрајне напетости између Њу Делхија и Исламабада.
Према аутору, мере које је Индија предузела у Кашмиру и измена закона о држављанству могле би довести до заоштравања тамошње ситуације и узроковати терористичке акције. Ако се то догоди, Моди би се могао осећати примораним реаговати на неки начин, што би довело до ескалације с Пакистаном, која би две земље могла довести на ивицу озбиљнијих сукоба.
Овде аутор скреће пажњу на јаке везе између Кине и Пакистана и развијање односа између Њу Делхија и Вашингтона, што би ефекте таквог сукоба могло претворити у међународну катастрофу.
Корејско полуострво
Пре годину дана постојале су велике наде да ће преговори Сједињених Америчких Држава и Северне Кореје успети трајно ублажити напетости на Корејском полуострву.
Нажалост, главни проблеми у домаћим ситуацијама обе земље, заједно с још једном збуњујућом стратешком загонетком, спречили су постизање било каквог договора.
Заправо, напетости између две земље сада су на највишем нивоу од 2017. а предстојећи амерички избори могли би само погоршати стање, према Фарлијевом мишљењу.
Фарли верује да би амерички председник Доналд Трамп, без обзира на то што се нада да ће му споразум са Северном Корејом побољшати шансе за победу на председничким изборима, могао осетити потребу за снажнијом интервенцијом против Северне Кореје ако покуша тестирати интерконтиненталне ракете (ИЦБМ) или провести нуклеарни тест.
Јужнокинеско море
Аутор сматра да су односи између Сједињених Америчких Држава и Кине достигли несигурну тачку. Изгледа да би било какав трговински споразум две земље донекле смањио напетост, али да провођење остаје под знаком питања. Обе стране имају потицаје за дипломатску и економску ескалацију, што увек може довести до војне конфронтације у подручјима као што су Јужнокинеско или Источнокинеско море.
Фарли на крају закључује да су мале шансе за избијање трећег светског рата 2020. јер сви чекају исход америчких избора и боље разумевање смера америчке политике у следеће четири године. Ипак, свака криза одвија се по властитој логици, а Пакистан, Индија, Кина, Израел, Иран, Турска и Русија могли би се осећати приморанима деловати. Према томе, усмеравање пажње на америчке изборе не би требало прикрити трења између земаља јер би то могла бити искра за следећи рат.
ИЗ МОСКВЕ С ЉУБАВЉУ: Путин честитао НОВОГОДИШЊЕ ПРАЗНИКЕ Трампу
Научник створио ПРВЕ БЕБЕ са ИЗМЕЊЕНИМ ГЕНИМА у свету, а онда му се десило нешто СТРАШНО!
ПОЉСКИ ПРЕМИЈЕР БРУТАЛНО ИЗВРЕЂАО ПУТИНА: Руски председник ЛАЖЕ!
СПРЕЧЕН ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД У САНКТ ПЕТЕРБУРГУ: ПУТИН захвалио ТРАМПУ на информацијама
За њену визију РАДНЕ НЕДЕЉЕ чуо је цео свет: Ко је Сана Марин - најмлађа премијерка на свету?